به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ ساعت ۱۸:۲۵
کد مطلب : ۲۵۳۲۵۷
محکومیت برادر معاون اول روحانی به چهار سال حبس و جزای نقدی

مهدی جهانگیری به جرم قاچاق ارز و تحصیل مال نامشروع محکوم شد

گروه اقتصادی: سخنگوی قوه قضاییه از محکومیت مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رئيس‌جمهور ایران، به چهار سال حبس و جزای نقدی به جرم قاچاق ارز و تحصیل مال نامشروع خبر داد.
مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران
مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران
به گفته غلامحسین اسماعیلی، مهدی جهانگیری به اتهام «قاچاق حرفه‌ای ارز» به دو سال حبس و ضبط بیش از ۸۴۰ هزار دلار و همچنین ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان جریمه محکوم شده است. یک اتهام دیگر مهدی جهانگیری «تحصیل مال نامشروع» اعلام شده که در این پرونده نیز او به دو سال حبس و بیش از ۴۵ میلیارد تومان جریمه محکوم شده است. با احتساب یک دوره شش ماهه بازداشت که جهانگیری سال ۹۶ داشته است و همچنین قانون مجازات اسلامی که در این نوع پرونده‌ها یکی از احکام را قابل اجرا می‌داند، احتمالا مدت زندانی که جهانگیری باید تحمل کند، حدود یک و نیم سال خواهد بود. مهدی جهانگیری که در حال حاضر رئیس گروه مالی گردشگری و نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران است، مهرماه سال ۹۶ به اتهام «اخلال اقتصادی» توسط سپاه استان کرمان بازداشت شد. غلامعلی ابوحمزه، فرمانده سپاه استان کرمان، در آن زمان از جهانگیری به عنوان «یکی از ریشه‌های فساد» نام برد. با این حال اسفند همان سال قوه قضاییه اعلام کرد که این متهم با تودیع وثیقه آزاد شده است. مبلغ وثیقه او توسط قوه قضاییه اعلام نشد، ولی سایت رجانیوز در گزارشی نوشت که «ابتدا قرار وثیقه مهدی جهانگیری با قید رافت اسلامی شش هزار میلیارد تومان بوده و با فشار حامیان سیاسی‌اش و لابی‌گری همیشگی دستان پشت پرده وثیقه وی به هزار میلیارد کاهش یافت». جهانگیری در ده سال گذشته پرونده‌های پرحاشیه‌ای داشته است، از جمله سال ۹۰، هنگامی که رئيس هیئت مدیره بانک گردشگری بود، متهم به رانت‌خواری و فساد مالی با همکاری اسفندیار رحیم مشایی،‌ رئيس دفتر محمود احمدی‌نژاد شد.
آبان‌ماه امسال نیز پس از آن که قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه یک قرارداد ۲۰ هزار میلیارد تومانی با مهدی جهانگیری امضا کرد، برخی رسانه‌های اصولگرا از این قرارداد انتقاد کردند. توافقنامه‌ ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای توسعه مجتمع فولاد بناب بین گروه مالی گردشگری که جهانگیری ریاست آن را بر عهده دارد و قرارگاه خاتم الانبیا وابسته به سپاه، روز ۱۷ آبان امسال امضا شد. «گروه مالی گردشگری» در حال حاضر در قالب پنج هلدینگ اصلی در عرصه‌های «بانکداری»، «گردشگری»، «صنعت ساختمان»، «نفت و گاز و پتروشیمی» و «صنعت و معدن» فعالیت می‌کند.