به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۰:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ ساعت ۰۸:۵۴
کد مطلب : ۲۵۳۲۷۵

احداث پایگاه‌های جدید ارتش آمریکا در عربستان

احداث پایگاه‌های جدید ارتش آمریکا در عربستان
گروه بین الملل: ارتش آمریکا  اعلام کرد که همزمان با افزایش تنش با ایران در حال بررسی استقرار نیروهای خود در یکی از بنادر دریای سرخ و دو پایگاه هوایی دیگر در خاک عربستان سعودی است.
ارتش آمریکا گفت: این اقدامات بخشی از «طرح‌های احتمالی و پشتیبانی» آینده است ولی بارگیری محموله در بندر ینبع، واقع در کرانه دریای سرخ و انتقال آن‌ها از طریق مسیرهای زمینی را به صورت آزمایشی انجام داده است.استفاده ارتش آمریکا از بندر ینبع و پایگاه هوایی ملک فیصل در شهر تبوک و پایگاه هوایی ملک فهد در شهر طائف در حاشیه دریای سرخ به این کشور امکان خواهد داد که عملیات خود در آبراه‌های استراتژیک منطقه را گسترش دهد.سخنگوی «سنتکام»، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، گفت بررسی احتمال استقرار نیرو در این نقاط از یک سال پیش و پس از وقوع حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز شد.
در نتيجه این حملات میزان تولید نفت عربستان سعودی برای مدتی ۵۰ درصد کاهش یافت. ریاض و واشینگتن ایران را مسئول این حملات معرفی کردند.  ایران دخالت در این حملات را تکذیب و  حوثی‌ها مسئولیت آن را پذیرفتند هر چند تحقیقات مشخص کرد پهپادهایی که مورد استقاده قرار گرفتند، ساخت ایران بودند.
سخنگوی «سنتکام» در بیانیه‌ای افزود: «این اقدامات، برنامه‌ریزی‌های نظامی احتیاطی هستند که در موقعیت‌های ضروری امکان استفاده مشروط و موقت نیروهای ما از این پایگاه‌ها را فراهم خواهد کرد. این اقدامات به هیچ وجه تحریک‌آمیز نیستند و به معنای گسترش نقاط استقرار ما در منطقه و یا عربستان سعودی نیست».
ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، از بندر ینبع دیدار کرد. ژنرال مک‌کنزی در این دیدار به خبرنگاران گفت: «در صورت وقوع هرگونه درگیری نظامی با ایران آب‌های خلیج فارس به مرکز درگیری بدل خواهد شد. بنابراین بهتر است که نیروهای ما در نقاطی مستقر باشند که از صحنه جنگ فاصله دارد».
سخنگوی «سنتکام» افزود که عربستان سعودی هزینه نوسازی و توسعه این پایگاه‌ها را تقبل کرده است.
آمریکا در منطقه خلیج فارس پایگاه‌های نظامی متعددی دارد که از زمان جنگ کویت احداث آن‌ها آغاز شد. با حمله نظامی آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ تعداد این پایگاه‌ها افزایش یافته‌اند.مرکز ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در قطر مستقر است و پایگاه‌های اصلی ناوگان پنجم نیروی دریایی آن کشور در بحرین و سواحل عربستان سعودی قرار دارند. امارات متحده عربی نیز میزبان واحدهایی از نیروی هوایی و دریایی آمریکاست.
برچسب ها: آمریکا