به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۲۲:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۹ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب : ۲۵۳۴۵۶

سه شرط برای بخشش قاتل پسرعمه

سه شرط برای بخشش قاتل پسرعمه
گروه حوادث: پرداخت دیه، ترک تهران و حضور نداشتن در جمع فامیل مانند مراسم عزاداری و عروسی، شرط عمه و شوهرعمه برای بخشش پسری جوان بود که 6سال قبل در درگیری پسرعمه‌اش را به قتل رساند.اول مهر‌ماه سال93 گزارش قتل پسری 23ساله به پلیس پایتخت اعلام شد. مقتول در یک درگیری با ضربه چاقو به قتل رسیده و عامل جنایت از محل گریخته بود. با شروع تحقیقات پلیسی معلوم شد قاتل پسردایی مقتول بوده که به‌دلیل اختلاف با پسرعمه‌اش، وی را به قتل رسانده و متواری شده است. آنطور که شاهدان می‌گفتند آنها از مدت‌ها قبل با یکدیگر دچار اختلاف شده بودند تا اینکه روز حادثه در خیابان درگیر شدند و قاتل با چاقویی که همراهش بود ضربه‌ای به مقتول زده و فرار کرده بود.متهم به قتل جوانی 20ساله بود که تحت تعقیب پلیس پایتخت قرار گرفت. تلاش تیم جنایی برای دستگیری او خیلی زود نتیجه داد و با شناسایی مخفیگاهش، وی به دام پلیس افتاد. جوان 20ساله در بازجویی‌ها به قتل پسرعمه‌اش اقرار و انگیزه‌اش را انتقام‌جویی بیان کرد.

او گفت: من و پسرعمه‌ام مدت‌ها بود که با یکدیگر اختلاف داشتیم. درگیری مان به‌خاطر کری‌خوانی بود. برای هم پیامک می‌فرستادیم و کل کل می‌کردیم. همین باعث اختلاف میان ما شده بود تا جایی که روز قبل از حادثه پسر عمه‌ام با دوستانش در خیابان مرا دیدند و به باد کتک گرفتند. همین اتفاق باعث شد که از او کینه به دل بگیرم.
وی ادامه داد: روز حادثه به‌صورت اتفاقی پسرعمه‌ام را در خیابان دیدم و با هم درگیر شدیم. با چاقویی که همراهم بود ضربه‌ای به او زدم. هدفم این بود که از او زهرچشم بگیرم اما پسرعمه‌ام جانش را از دست داد. حالا هم به‌شدت پشیمانم و از مرگ او متاثر شده‌ام.وی پس از بازسازی صحنه قتل روانه زندان شد و مدتی بعد در دادگاه کیفری پای میزمحاکمه رفت. در جلسه دادگاه عمه و شوهر عمه‌اش خواستار قصاص او شدند و قضات دادگاه متهم را به قصاص محکوم کردند. حکم صادر شده به تأیید قضات دیوان عالی کشور رسید و پس از نهایی شدن رای، پرونده به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای جنایی فرستاده شد تا مقدمات اجرای حکم قاتل فراهم شود.

بخشش قبل از قصاص
درحالی‌که پرونده پیش روی قاضی مریم خلیفه، دادیار شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای جنایی تهران بود، تیم صلح و سازش تلاش خود را برای جلب رضایت اولیای دم آغاز کردند. رایزنی‌ها سرانجام نتیجه داد و پدر و مادر مقتول شروطی برای بخشش قاتل گذاشتند.اولیای دم شرط اولشان دریافت دیه بود که قاتل با کمک خیرین و خانواده‌اش توانست پول دیه را تهیه کند. شرط بعدی اولیای دم این بود که قاتل پس از آزادی از تهران خارج شود و به هیچ عنوان در جمع‌های فامیلی مانند مراسم عروسی، عزاداری و... شرکت نکند؛ حتی چنانچه آنها در شهری بودند، قاتل نباید در آنجا آفتابی شود چرا که شرطشان این بود که تا زمانی که زنده هستند چشمشان به قاتل پسرشان نیفتدسرعمهبه این ترتیب جوان محکوم به قصاص شروط عمه و شوهر عمه‌اش را پذیرفت و از مجازات مرگ رهایی یافت.
مرجع : روزنامه همشهری
برچسب ها: قتل حوادث