به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۹:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۹ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب : ۲۵۳۵۱۷

فرق زن و مرد، در جسم است نه عقل

فرق زن و مرد، در جسم است نه عقل
گروه سیاسی:یكی از مراجع تقلید با اشاره به تساوی مردان و زنان در بهره گیری از معارف ناب اسلام گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، به ویژه برای بانوان داشته باشند.
 آیت الله جوادی آملی، با تاکید بر اینکه ما نیازمند عاطفه و لطافت روحی بانوان در جامعه هستیم افزود: عدم وجود مادر در خانه، بسیار سنگین‌تر از نبود پدر است و باید بانوان را با همین روحیه لطیف و پر از عاطفه تربیت کرد.وی با استناد به آیه ای از قرآن کریم به نقش بزرگ و ارزشمند نعمت عقل اشاره کرد و گفت: این عقل در تمام انسان‌ها وجود دارد و میان مرد و زن در این زمینه تفاوتی وجود ندارد.
 تفاوت زنان و مردان، در جسم آن‌هاست که مربوط به ماده است و این تفاوت در ماده، در تمام موجودات اعم از حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد؛ اما آنچه مایه ارزش انسان است، همان عقل اوست و این بشر است که باید از عقل خود به خوبی بهره بگیرد. تفاوت‌های مادی و جسمی مردان و زنان بسیار بی‌ارزش است و آنچه حقیقت انسان را شکل می‌دهد، همان عقل اوست که هدایت‌گر است و همین عقل است که زمینه ثواب و عقاب را برای انسان ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه خواهران باید سعی کنند میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافه‌گرایی مصون باشند و در این مسیر احادیث جعلی را بشناسند و سراغ منابع بی‌اساس نروند.
این مرجع تقلید، با تاکید بر ضرورت توجه طلاب به اخلاق، معنویت و تهذیب، ادامه داد: انسان، خواهان لذت است و ما اگر معارف و حِکَم جذاب به افراد ارائه دهیم، دیگر سراغ لذت‌های سخیف و پست نمی‌روند. شیرینی مطالب علمی و معارف بلند دینی، مایه نشاط و تعالی روح بشر است و زن و مرد باید از این معارف ارزشمند بهره بگیرند.

 
برچسب ها: زن و مرد