> اصلاح‌طلبان شانسی در انتخابات ندارند - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۹:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۹ ساعت ۱۷:۴۴
کد مطلب : ۲۵۳۵۲۵
اتفاقات مجلس یازدهم در سال ۱۴۰۰ تکرار می‌شود

اصلاح‌طلبان شانسی در انتخابات ندارند

اصلاح‌طلبان شانسی در انتخابات ندارند
 گروه سیاسی: اصلاح طلبان از سال ۹۲ به این طرف در بسیاری از رقابت‌های انتخاباتی، بر رقیب خود یعنی اصولگرایان پیروز شده اند. آن‌ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم توانستند با تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی با بخشی از اصولگرایان و اعتدالیون، در نهایت «حسن روحانی» را بر کرسی ریاست جمهوری بنشانند و بعد از آن‌ها هم در اکثریت قریب به اتفاق انتخابات پیروز صحنه لقب گرفتند.
ریان اصلاحات در انتخابات سال ۹۴ هم به دنبال انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ با تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی دیگر توانستند بر رقیب چیره شوند و با لیستی تحت عنوان لیست امید بخش زیادی از کرسی‌های مجلس دهم را از آن خود کنند. آن‌ها در انتخابات سال ۹۶ هم باز انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌های اسلامی شهر و روستا را از رقیب بردند و به یکه تازی انتخاباتی خود ادامه دادند.
البته عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی و شعار‌هایی که باعث شد آن‌ها بتوانند در زمان ضعف جریان اصولگرا بر این طیف چیره شوند، کار دستشان داد و در نهایت با فرارسیدن موسم انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ماه سال ۹۸، این جریان هیچ توفیقی در پارلمان پیدا نکرد و تنها بخش کوچکی از کرسی‌های سبز بهارستان در مجلس فعلی به اصلاح طلبان اختصاص یافت. حالا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بسیاری از تحلیلگران، جریان اصولگرا و کاندیدای این طیف را شانس اصلی پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ می‌دانند و اعتقاد دارند که اصلاح طلبان شانسی برای خود نباید قائل باشند.
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه و یکی از افراد حلقه اولیه ستاد انتخاباتی «حسن روحانی» در سال ۹۲ از جمله این کارشناسان است که شانسی برای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ قائل نیست. او در این خصوص گفت: با توجه به رویه فعلی و فضای سیاسی موجود در کشور، اصلاح‌طلبان شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارند.
«اکبر ترکان»درباره عدم فعالیت اصلاح‌طلبان پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اظهار کرد: در واقع بنده واضح باید بگویم پیش‌بینی درباره فضای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ کمی مبهم و نامشخص است و نمی‌توان گفت چه اتفاقاتی در این انتخابات رخ خواهد داد.وی افزود: پیش‌بینی من این است رویه‌ای که در انتخابات مجلس رخ داد در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز مجددا تکرار خواهد شد.در انتخابات مجلس بنده شنیدم که اصلاح‌طلبان گفته بودند کاندیداهایشان در اکثر قریب اتفاق حوزه‌ها رد صلاحیت شده بودند و وقتی کاندید‌های یک جریان رد صلاحیت می‌شوند و فقط کاندید‌های اصولگرا تایید صلاحیت می‌شوند رقابت معناداری عملا اتفاق نمی‌افتد.عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درباره پیش‌بینی‌اش از فضای انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: بنده معتقدم مشابهه انتخابات مجلس را در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهیم دید و کاندید‌هایی که تایید صلاحیت می‌شوند عمدتا کاندید‌های اصولگرایان خواهند داد و رقابت بین این جریان شکل می‌گیرد.
 بنده در اصلاح‌طلبان و سایر جریانات برای انتخابات ریاست‌جمهوری فعالیتی مشاهده نمی‌کنم و فضای عمومی به گونه‌ای است که این جریانات امیدی به حمایت و تایید صلاحیت ندارند از این رو اگر اتفاق جدیدی رخ ندهد فضای انتخابات ریاست‌جمهوری بدون شک به مانند انتخابات مجلس خواهد بود.وی گفت: بدون شک با وضعیت فعلی، اصلاح‌طلبان هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند، چون زمانی می‌توان به پیروزی این جریان در انتخابات امیدوار بود که مشارکت بالایی را در صحنه انتخاباتی کشور شاهد باشیم، از این روی معتقدم اصولگرایان پیروز انتخابات ۱۴۰۰ خواهند بود.

 
مرجع : تابناک
برچسب ها: انتخابات
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *