به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۹ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۲۵۳۵۲۹

وضعیت شرق اروپا در واکسیناسیون كرونا

وضعیت شرق اروپا در واکسیناسیون كرونا
 گروه جامعه:در حالی که اتحادیه اروپا با شرکت‌های فایزر و آسترازنکا بر سر توزیع واکسن اختلاف جدی پیدا کرده، کشورهای شرق اروپا با خرید واکسن‌های چینی و روسی تلاش می‌کنند تا با شیوع گسترده ویروس کرونا مقابله کنند.
صربستان هم‌اکنون با دریافت یک میلیون دوز واکسن چینی سینوفارم، روند واکسیناسیون شهروندان خود را با هدف ایجاد ایمنی جمعی به سرعت به پیش می‌برد: تاکنون ۴.۶ دوز واکسن به ازای هر صد نفر از جمعیت این کشور تزریق شده است. به این ترتیب صربستان پس از بریتانیا و جلوتر از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا موفق‌ترین کارنامه واکسیناسیون در اروپا را دارد.
پژوهشگران چینی کارآیی واکسن‌های سینوفارم را بین ۷۹ تا ۸۶ درصد ارزیابی کرده اند.
الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان با انتقاد تند از روند توزیع واکسن کووید در سطح جهان و بی‌عدالتی میان کشورهای فقیر و ثروتمند گفت: «جهان، مانند کشتی تایتانیک به کوه یخ برخورد کرده است. ثروتمندان فقط خودشان و آن‌هایی که دوستشان دارند را نجات می‌دهند. ثروتمندان قایق‌های نجات گران‌قیمت را آماده کرده اند و فقرا و کوچک‌ترها، مانند ما در کشورهای غرب بالکان، با تایتانیک غرق می‌شویم. شاید این قصد آن‌ها نباشد ولی خیلی هم اهمیتی برایشان ندارد.»صربستان ۱۰هزار دوز واکسن فایزر-بیون‌تک دریافت کرده اما الکساندر ووچیچ می‌گوید شخصا واکسن چینی خواهد زد.در حالی که کمبود واکسن کرونا، انتقاد افکار عمومی در بسیاری از کشورهای اروپایی را برانگیخته است، مجارستان برخلاف ۲۶ عضو اتحادیه اروپا واردات واکسن اسپوتنیک V روسیه را آغاز کرده و قرار است از چین هم واکسن بخرد.پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان با انتقاد از سیاست اتحادیه اروپا در خرید واکسن  گفت: «رویکرد اتحادیه اروپا در قبال واکسیناسیون کند است و کافی نیست. برای ما اینکه واکسن کجا تولید شود هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که کارآیی آن اثبات شده باشد.»
گزارش‌ها نشانگر بی‌اعتمادی و شک و تردید شهروندان شهرنشین مجارستان نسبت به طرح واکسیناسیون دولتی است.مجارستان تاکنون و صرفا با واکسن‌های سهمیه اتحادیه اروپا، ۱/۵ درصد جمعیت خود را واکسینه کرده است.اتحادیه اروپا هنوز کارآیی واکسن‌ روسی و چینی را تایید نکرده اما کشورهای عضو ممنوعیتی هم برای خرید واکسن ندارند. با این‌حال وارد کردن واکسن از روسیه، کمتر از ۲ ماه پس از ماجرای بلوکه شدن طرح احیای اقتصادی اروپا، می‌تواند یک گام دیگر در تکروی مجارستان در قبال بروکسل به شمار آید.

 
برچسب ها: واکسن کرونا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *