به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۱ - ۱۷:۳۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب : ۲۵۵۷۰۰

وضعیت شدت ویروس کرونا در مادران باردار

وضعیت شدت ویروس کرونا در مادران باردار
گروه جامعه: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: استرس، اضطراب و خشونت‌های خانگی از مهم‌ترین مواردی است که منجر به زایمان زودرس و تولد جنین با وزن کم می‌شود. عطیه اکبری، افزود: زوجین قبل از اقدام به بارداری باید تحت مشاوره‌های درمانی و غربالگری قرار گیرند تا موارد خطر از لحاظ رفتاری، اجتماعی و زیست پزشکی در این فرآیند فیزیولوژیک، شناسایی و تعدیل شود.وی در خصوص اقدامات‌های بهداشتی و تخصصی قبل از بارداری، عنوان کرد: طی مشاوره‌هایی که با زوجین انجام می‌شود، گروه خونی و نتایج آزمایشcbc، سابقه بیماری دیابت، فشارخون و میزان ایمنی زایی مادر بررسی می‌شود. اگر سابقه بیماری دیابت در خانواده وجود نداشته باشد، اندازه گیری قندخون ناشتا کافی است. از طرفی برای خانم‌هایی که سابقه فشار خون دارند، تعدیل داروها، کنترل داروها و تجویز داروهایی که ضمن کنترل فشار، حداقل زیان را برای مادر داشته باشد، صورت می‌گیرد.
 
اکبری با بیان لزوم تکرار واکسن کزاز هر ۱۰ سال یک بار، تصریح کرد: به طور معمول در جریان آزمایشات پیش از ازدواج، برای خانم‌ها واکسن کزاز تجویز می‌شود، تزریق این واکسن برای افزایش ایمنی زایی اهمیت فراوان دارد.
به گفته متخصص زنان و زایمان، غربالگری ویروس سرخجه و واریسلا، بیماری‌های ژنتیکی، تالاسمی و سابقه تولد نوزاد قبلی در بروز بیماری‌هایی نظیر نقایص لوله عصبی و فنیل کتونوری، در مداخلات پزشکی پیش از بارداری انجام می‌شود.وی همچنین در ادامه به انجام ویزیت دندانپزشکی، پیش از اقدام به بارداری در خانم‌ها توصیه کرد و گفت: البته اقدامات درمانی دندانپزشکی، حتی انجام تصویربرداری با شیلدهای محافظتی مادران باردار، هیچ مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند و تمام اقدامات در طول بارداری قابل انجام است.

اکبری مصرف الکل و سیگار را پیش از اقدام به بارداری و در طول حاملگی، مضر اعلام کرد و افزود: مصرف سیگار، احتمال زایمان زودرس، وزن پایین جنین در هنگام تولد، بروز آسم، چاقی و دردهای کولیکی در نوزاد را افزایش می‌دهد، این موضوع زنگ خطری برای خانم‌های سیگاری و آنهایی است که در معرض دود سیگار هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مصرف الکل توسط مادر و پدر را خطرآفرین دانست و اظهار کرد: مصرف الکل توسط خانم‌ها، پیش از بارداری و در دوران حاملگی ممکن است موجب تولد جنین با وزن کم، بروز ویژگی‌های غیرطبیعی در اعضای صورت و اختلالات عصبی شود.وی همچنین بر ضرورت کنترل وزن در مادران تاکید کرد و ادامه داد: خانم‌های چاق پیش از بارداری باید به فکر کاهش وزن و پیروی از رژیم غذایی سالم باشند، چراکه وزن بالا در دوران حاملگی پیامدهای متعددی به همراه خواهد داشت.اکبری غربالگری روانی و اجتماعی را از دیگر اقدامات حائز اهمیت در دوران پیش از بارداری اعلام و بیان کرد: استرس، اضطراب و خشونت‌های خانگی از مهم‌ترین مواردی است که منجر به زایمان زودرس و تولد جنین با وزن کم می‌شود.

متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار کرد: انجام فعالیت‌های ورزشی از بایدهای بی چون و چرا برای حفظ سلامت و تندرستی در همه افراد از جمله خانم هاست و حتی تمرینات سبک در دوران بارداری هم بسیار توصیه می‌شود.
اکبری با اشاره به اهمیت مصرف اسید فولیک در دوران حاملگی، گفت: مصرف اسفناج، کلم بروکلی، زرده تخم مرغ، گوجه فرنگی و موز که غنی از اسید فولیک هستند، برای مادران باردار توصیه می‌شود. همچنین گوشت و سبزیجات سرشار از آهن نیز منجر به کاهش ۷۰ درصدی پیامدهای عصبی در نوزادان خواهد شد.وی تصریح کرد: در بحران کرونا، بهتر است تعداد ویزیت‌ها و مراجعات زنان باردار کاهش یابد و به طور مرتب نکات بهداشتی از جمله آلودگی زدایی و استفاده از ماسک سه لایه مدنظر قرار گیرد.اکبری از نبود رابطه مستقیم بین حاملگی و افزایش خطر ابتلاء به کرونا خبر داد و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته، علائم بالینی مبتلایان عادی به کووید ۱۹ نسبت به مبتلایان باردار، شدید تر نیست و به طور معمول ۹۰ درصد خانم‌های باردار مبتلابه کرونا، بدون عوارض حاملگی بهبود پیدا می‌کنند.وی در پایان گفت: اقدام به بارداری به منظور بقای نسل، ارتقای سطح نشاط خانواده و استحکام بنیان خانواده، فرآیندی حساس است که زوجین باید نسبت به تمام ابعاد آن آگاهی داشته باشند و البته بدانند در بحران کرونا هم می‌توانند برای این مهم تصمیم گیری کنند.