به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۲:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۲۵۷۰۳۰

مرفاوی: به قهرمانی کاملاً خوش‌بین هستیم

مرفاوی: به قهرمانی کاملاً خوش‌بین هستیم
گروه ورزشی: عضو کادر فنی استقلال معتقد است اولتیماتوم‌دادن به سرمربی اشتباه است و اعتمادبه‌نفس تیم را پایین می‌آورد.استقلال با وجود اینکه در پایان نیم‌فصل اول خودش را در جمع مدعیان قهرمانی قرار داده، اما مثل چند‌سال گذشته با حاشیه‌ها و مشکلات متفاوتی روبه‌رو‌ست. مسئله مهم در استقلال فشارهایی است که از سوی هواداران به محمود فکری و دستیارانش وارد می‌شود که این موضوع می‌تواند چالش‌های آبی‌پوشان را در ادامه راه بیشتر کند. صمد مرفاوی، مربی استقلال در گفت‌وگو با همشهری ورزشی درخصوص انتقادهای صورت‌گرفته از کادر فنی و مسائل مختلف دیگر به سؤالات پاسخ می‌دهد. او تأکید می‌‌کند که استقلال سال‌هاست با مشکل زمین تمرین و ساختار نامناسب روبه‌رو‌ست و همین مسائل می‌تواند در روند یک تیم تأثیر منفی داشته باشد.

استقلال با اینکه اختلاف امتیاز کمی با تیم صدرنشین دارد، ولی هنوز هوادارانش را راضی نکرده است. شما فکر می‌کنید انتقادهای هواداران از سبک بازی تیم و برخی مسائل دیگر منطقی است؟
انتقاد‌کردن خوب است و باعث پیشرفت می‌شود. مطمئنا خیلی‌ها که انتقاد می‌کنند، دلشان برای استقلال می‌سوزد ولی برخی انتقادها هم سازنده نیست و بوی انتقام می‌دهد. من قبل از اینکه بازیکن یا مربی استقلال باشم، هوادار این تیم هستم و همیشه هم معتقدم که حق با هوادار است ولی می‌خواهم یک موضوعی را بگویم.

چه موضوعی؟
باشگاه استقلال چه کار کرده که یک خروجی عالی داشته باشد؟ شما باید یک چیز خوب بدهید و یک چیز خوب بگیرید. ما از همان اول فصل مشکلاتی داشتیم، یک‌سری قراردادها در زمان مدیریت قبلی بسته شد و بعد مدیریت جدید آمد. به ما گفتند 2 زمین تمرین گرفته‌ایم ولی بهتر است به زمین شماره2 ورزشگاه آزادی بروید و ببینید چه شرایطی دارد. مدیریت جدید به ما گفتند که یک سالن مجهز گرفته‌اند، ما 2جلسه به این باشگاه رفتیم ولی در جلسه سوم استقلال را راه ندادند و گفتند باشگاه بدهکار است.

پس شما به عملکرد مدیریت استقلال نقد دارید؟
اعتقاد من این است که مدیریت باید ثبات داشته باشد و همین موضوع باعث شکل‌گیری یک ساختار منظم در مدیریت، کادر فنی و بازیکنان می‌‌شود. شما دیدید که یک‌سری قراردادها در زمان سعادتمند امضا شد و بعد از آمدن مددی، ایشان گفت که آن قراردادها را قبول ندارد. آیا فکر نمی‌کنید همین چیزها می‌تواند ذهنیت یک تیم یا بازیکنان را به هم بریزد؟ من دنبال توجیه نیستم و نمی‌خواهم خودخواهانه صحبت کنم ولی آیا استقلال نباید یک زمین تمرین مناسب داشته باشد؟ وقتی چنین مشکلات ابتدایی وجود دارد، چگونه می‌توان توقع داشت که همه‌‌چیز خوب پیش برود.

قبول دارید استقلال با در‌اختیار‌داشتن یک تیم پُرمهره، باید بهتر بازی کند و بهتر نتیجه بگیرد؟
بله، شما درست می‌گویید ولی آیا به این فکر نمی‌کنید که بازیکن هم نباید دغدغه زمین تمرین، قرارداد و چیزهای دیگر داشته باشد؟ شما می‌بینید که تیم رقیب ما (پرسپولیس) یک ورزشگاه ثابت با امکانات عالی در اختیار دارد و معمولا با چالش‌های مالی هم مواجه نیست، ولی آیا این شرایط برای استقلال وجود دارد؟ آنها نتیجه می‌گیرند چون چند سال است که ثبات دارند و اگر نتیجه نگیرند، یک جای کار ایراد دارد. من دوست ندارم زیاد در مورد تیم‌های دیگر صحبت کنم ولی اگر شرایط برای استقلال هم فراهم باشد، می‌توانیم موفق باشیم.

شما بر این عقیده‌اید که اراده‌ای در کار است تا استقلال ثبات نداشته باشد؟
من این موضوع را گردن کسی نمی‌اندازم. حرف کلی من این است که در استقلال هم باید شرایط طوری ایجاد شود که بازیکن دغدغه قرارداد، پول، زمین تمرین و... نداشته باشد. آیا بازیکنان دیگر تیم‌‌های مدعی چنین دغدغه‌ای دارند؟ من 27سال پیش با استقلال قهرمان آسیا شدم ولی استقلال از 27سال پیش تا همین الان مشکل زمین دارد و هنوز هم حل نشده است.

قبول دارید خیلی از مشکلات هم از خود باشگاه شروع می‌شود؟ مثلا چرا باشگاه استقلال با تغییر‌دادن برخی قراردادها باید برای خودش چالش درست کند؟
باور کنید من در جریان ریز قراردادها و اینکه چرا چنین اتفاقاتی رخ داده نیستم ولی قطعا این مسائل و پیامدهایش ذهن بازیکن را به هم می‌ریزد.

وریا غفوری که کاپیتان تیم است، در جریان بازی دستور تعویض خودش را می‌دهد و از ورزشگاه به خانه می‌رود. آیا این حرکت را آن هم از سوی کاپیتان تیم تأیید می‌کنید؟
اعتقاد من این است که یک بازیکن بزرگ یا یک کاپیتان باید صبر و حوصله بیشتری داشته باشد. البته ممکن است کاپیتان هم به‌دلیل برخی اتفاقات ناراحت و عصبانی باشد ولی قطعا باید صبر و حوصله بیشتری نسبت به دیگر نفرات تیم داشته باشد.

محمود فکری هم‌اکنون محبوبیت خاصی میان هواداران استقلال ندارد. آیا این موضوع کار را برای او سخت‌تر نخواهد کرد؟
من کاری به این موضوع ندارم، خیلی‌ها در استقلال محبوب بودند ولی از این تیم رفتند یا کنار گذاشته شدند. هواداران فقط قهرمانی و نتیجه می‌خواهند ولی قهرمان‌شدن روی هوا نمی‌شود.

فکری بعد از بازی با سپاهان در واکنش به یک سؤال فنی سالن کنفرانس را ترک کرد و حاضر به پاسخگویی نشد. قبول دارید این کار حرفه‌ای نبود؟
وقتی من برای نخستین‌بار سرمربی استقلال شدم، تجربه لازم را نداشتم و شاید وقتی با خبرنگاران صحبت می‌کردم، برخی مواقع جواب‌های نابجا می‌دادم و رفتار خوبی نداشتم اما هدفم اصلا بی‌احترامی نبود. به هر حال، ممکن است یک مربی بعد از شکست شرایط سختی برای صحبت‌کردن داشته باشد، شاید اگر فکری آن کنفرانس را ادامه می‌داد، اتفاقات بدی رخ می‌داد.

در روزهای اخیر بحث اولتیماتوم به فکری و حتی کنار گذاشتن او مطرح شد. حالا هم ظاهرا برخی از اعضای هیأت‌مدیره موافق ماندن او نیستند. تحلیل شما در این مورد چیست؟
اعتقاد من این است که اولتیماتوم‌دادن به سرمربی اعتماد‌به‌نفس تیم را پایین می‌آورد، فقط می‌توانم در همین حد حرف بزنم و نمی‌دانم در جلسه هیأت‌مدیره هم چه مسائلی مطرح شده است.

برخی معتقدند دستیاران محمود فکری در سطح بالایی نیستند. در این خصوص چه صحبتی دارید؟
من تلاش همکارانم در استقلال را می‌بینم و سعی می‌کنیم کارمان را به بهترین شکل انجام دهیم. آنهایی که چنین نظری دارند، آیا از نزدیک می‌بینند که در تمرینات یا بازی‌ها چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ مگر یک مربی می‌تواند همه را راضی نگه دارد و دستیاران زیادی را با خودش به هر تیمی ببرد؟ من یک سؤال دارم، اگر یک مربی خارجی در استقلال بود، آیا این شرایط و این جو را تحمل می‌کرد؟

اتفاقا هواداران استقلال بعد از رفتن استراماچونی، خیلی سخت مربیان دیگر را قبول می‌کنند. شما موافق این موضوع هستید؟
این مربی هم وقتی دید که باشگاه در زمینه امکانات و مسائل مالی مشکل دارد، از ایران رفت. شما شک نکنید اگر همه‌‌چیز در استقلال خوب بود، استراماچونی هم می‌ماند. اینکه چرا این مربی استقلال را ترک کرد، کاملا واضح و روشن است. هواداران حق دارند در مورد ما نظر بدهند ولی امیدوارم به تیم آرامش بدهند، من باز هم می‌گویم که حق همیشه با آنهاست.

آیا به قهرمانی استقلال امیدوارید؟
بله، چرا ناامید باشیم. ما الان وضعیت بدی نداریم ولی قبلا حتی پیش آمده که استقلال نیم‌فصل اول را با کسب رتبه هفتم به پایان رسانده است. مسئله مهم این است که شرایط لازم برای تیم ما فراهم شود و آرامش داشته باشیم، در ضمن به قول امیر قلعه‌نویی به قهرمان نیم‌فصل جام نمی‌دهند.

آیا برای نیم‌فصل دوم لیست مازاد دارید؟
خیر، لیست مازاد نداریم. ما چند جای خالی داریم که باید با جذب بازیکن پر کنیم.

آیا سیدحسین حسینی در استقلال می‌ماند؟
فعلا که حسینی با ماست ولی نمی‌دانم در آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.
مرجع : روزنامه همشهری
برچسب ها: استقلال