به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۰۳:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ ساعت ۱۵:۰۹
کد مطلب : ۲۵۷۱۴۰

واكنش آمریکا و اروپا در مورد حمله اربیل

واكنش آمریکا و اروپا در مورد حمله اربیل
گروه بین الملل: وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، و بریتانیا در بیانیه مشترکی حمله  در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق را که در آن یک پیمانکار غیرنظامی کشته و یک نظامی آمریکایی زخمی شدند، محکوم کرده اند.
آنتونی بلینکن، ژان ایو لو دریان، هایکو ماس، لوئیجی دی مایو و دومینیک راب در این بیانیه نوشته اند با قوی‌ترین عبارات حمله راکتی روز ۱۵ فوریه در منطقه کردستان عراق را محکوم می‌کنیم. آنها نوشتند: ما با قربانیان، خانواده‌های آنها، و مردم عراق همدردی می‌کنیم. دولت‌های ما در کنار هم از تحقیقات دولت عراق در مورد این حمله با هدف مسئول شناختن مسببان حمایت می‌کنند. ما اشتراک نظر داریم که حملات به پرسنل نظامی آمریکا و ائتلاف و تاسیسات آن تحمل نخواهد شد.مسئولیت این حمله را یک گروه کمتر شناخته شده که برخی مقام‌های عراقی می‌گویند به ایران ارتباط دارد به عهده گرفت.وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن حملات راکتی به اربیل، شایعات مشکوک درباره دست داشتن جمهوری اسلامی در این حملات را رد کرده است.
آمریکا پیشتر قول داده بود کسانی که مسئول حمله راکتی روز دوشنبه در کردستان عراق هستند را پاسخگو کند.آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای گفت که واشنگتن از این حمله به فرودگاه اربیل خشمگین است.گروه تازه‌تاسیس به نام سرایا اولیاء الدم در بیانیه‌ای گفت که نیروهای اشغالگر آمریکایی را در این حمله هدف گرفته است.نیروهای آمریکایی در یک سال گذشته هشت پایگاه خود را در عراق ترک کرده اند، اما اربیل اکنون درحال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین پایگاه‌های نیروهای آمریکایی است.حمله دوشنبه - که طی آن ۱۴ راکت شلیک شد - یکی از شدیدترین حملات در ماه‌های اخیر علیه نیروهای آمریکایی بود. مقام‌های محلی کرد گفتند که سه نفر هم در حمله به اربیل مجروح شده‌اند که وضع یکی از آنها خطرناک است.
برهم صالح رئیس جمهور عراق آن را یک حمله تروریستی جنایتکارانه توصیف کرد و نسبت به شعله‌ور شدن خطرناک تنش‌ها در منطقه هشدار داد.تصور می‌شود این اولین حمله راکتی به اهداف غرب در عراق از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا بوده باشد.

 
برچسب ها: عراق