به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۳:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ ساعت ۰۹:۳۵
کد مطلب : ۲۵۷۱۹۳

مرکل به روحانی: ایران باید علائم مثبت بفرستد

مرکل به روحانی: ایران باید علائم مثبت بفرستد
گروه سیاسی: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان،  در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور ایران گفت که اکنون زمان ارسال علائم مثبت برای ایجاد اعتماد و افزایش شانس برای حل دیپلماتیک مناقشه هسته‌ای است.
استفن سیبرت، سخنگوی خانم مرکل، با اعلام این خبر گفت صدراعظم آلمان در گفت‌وگو با حسن روحانی از ادامه عدول ایران از تعهدات هسته‌ایش اظهار نگرانی کرده است. مرکل به  روحانی گفت: که اکنون زمان ارسال علائم مثبت برای ایجاد اعتماد و افزایش شانس حل دیپلماتیک مناقشه هسته‌ای است.تماس تلفنی این دو مقام بلندپایه ایران و آلمان در آستانه دیدار وزیران خارجه اعضای اروپایی برجام شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان در پاریس، انجام شده است.وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده که این اجلاس قرار است هفته جاری برگزار شود و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز به صورت مجازی در آن حضور خواهد داشت.این دیدار در ارتباط با نحوه احیای برجام خواهد بود.
در همین حال، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران روایت خود از تماس تلفنی  روحانی و  مرکل را منتشر کرده و نوشته که رئیس‌جمهوری ایران گفته است تنها راه حفظ برجام لغو تحریم‌های «غیرانسانی» آمریکا است.او همچنین ورود موضوعات جدید به برجام را «امری غیر ممکن» خوانده و گفته است «برجام یک چارچوب مشخص دارد و غیر قابل تغییر است».
روحانی همچنین با انتقاد از عملکرد اروپا در زمینه عمل به تعهدات برجامی پس از خروج آمریکا از این توافق گفته است: «اگر واقعا بدنبال حفظ برجام و اهداف آن هستیم، باید کارآمدی آن را در عمل و در چارچوب ساختار تدوین شده ببینیم و اروپا باید در عمل آن را ثابت کند».رئیس‌جمهور ایران می‌گوید اگر تحریم‌ها برداشته شود ایران هم «به‌طور کامل» تعهدات خود را در قالب برجام انجام خواهد داد.‎

 
برچسب ها: ایران