به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۱۸:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب : ۲۵۷۳۰۶

ثبت ۴۵۰ هزار مرگ بیشتر از سال‌های گذشته

ثبت ۴۵۰ هزار مرگ بیشتر از سال‌های گذشته
گروه جامعه: اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با چهار سال قبل از آن، با افزایش قابل توجه شمار مرگ و میرها روبرو بوده که احتمال می‌رود بخش قابل توجهی از این مرگ‌ها در نتیجه شیوع ویروس کرونا روی داده باشد.اوج این مرگ و میرها در ماه نوامبر و عمدتا در کشورهای شرق اروپا به ثبت رسیده است.
کشورهای عضو این اتحادیه طی دورۀ ۹ ماهۀ مارس تا نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، شاهد وقوع ۴۵۰ هزار مرگ بیشتر از آماری بودند که پیش از این طی همین دورۀ ۹ ماهه در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسیده بود.بررسی  داده‌های آماری نشان می‌دهد که «پس از آغاز شیوع ویروس کرونا در اروپا، اولین پیک مرگ و میر در ماه آوریل به ثبت رسیده است. یعنی زمانی که شمار مرگ و میرها، در مقایسه با آمار مرگ‌های ثبت شده در ماه آوریل در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی، یک افزایش ۲۵ درصدی را نشان داده است.»در آوریل ۲۰۲۰ میلادی، مرگ و میرها در اسپانیا تا حدود ۸۰ درصد و در بلژیک تا حدود ۷۴ درصد بیشتر از متوسط مرگ و میر ماهانه در این کشورها بوده است. اگرچه بین ماه‌های مه تا ژوئیه ۲۰۲۰ سطح پایین‌تری از مرگ و میر به ثبت رسیده اما با آغاز موج دوم همه‌گیری کرونا در اواخر ماه اوت، وضعیت تغییر کرده است.
بر این اساس «میزان مرگ و میر در اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر ۸ درصد، در ماه اکتبر ۱۷ درصد و در ماه نوامبر ۴۰ درصد بالاتر از متوسط مرگ و میر ماهانه» بوده است.
اوج این مرگ و میرها در ماه نوامبر به ثبت رسیده است؛ بویژه در کشورهای لهستان، اسلوونی و بلغارستان که آمار ثبت شده در هر کدام از این کشورها از رشد ۹۰ درصدی مرگ و میر خبر می‌دهد.
در همین ماه، مرگ و میرهای بلژیک حدود ۶۰ درصد و ایتالیا و اتریش نیز حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. اگرچه این افزایش قابل توجه آمار مرگ همزمان با همه گیری ویروس کرونا بوده، اما شاخص‌ها تمایز قابل توجهی را دربارۀ علت مرگ، یا تفاوتی را در موضوع جنسیت یا طبقات سنی فوت شدگان نشان نمی‌دهد.


 
برچسب ها: اروپا