به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۰۰:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ ساعت ۱۷:۴۳
کد مطلب : ۲۵۷۶۲۳

کرونای جهش یافته درکمین جوانان زیر ۲۰سال

کرونای جهش یافته درکمین جوانان زیر ۲۰سال
گروه جامعه: فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تاکید کرد: کشور در شرایط خطرناکی به لحاظ شیوع کرونا قرار دارد و اگر هرچه سریعتر از شیوع گسترده بیماری جلوگیری نشود، ممکن است تا اواخر اسفند درگیر پیک‌های شدیدتر این بیماری شویم. دکتر پیام طبرسی فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا ویروس جهش یافته در کشور اظهار کرد: در تمام دنیا بحث هایی در مورد گونه های جهش یافته ویروس کرونای جهش یافته مطرح است. جهشی که از اواخر تابستان در انگلستان شناسایی شد.

طبرسی با تاکید بر این که در ابتدا تفاوت این گونه جهش‌یافته صرفا افزایش سرایت پذیری بود، خاطرنشان کرد: به مرور زمان طی تحقیقات بیشتر مشخص شد این گونه قدرت انتقال بیشتری در مقایسه با گونه اصلی ووهان دارد. به شکلی که کرونای جهش یافته نوجوانان را بیشتر تهدید می کند.عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که افراد زیر ۲۰ سال بیش از سایرین در معرض ابتلا به کرونای انگلیسی هستند، گفت: متاسفانه زیر ۲۰ساله‌ها هدف واکسیناسیون اضطرار (در اولویت) نیستند و این موضوع چالش های پیش روی اپیدمی را دوچندان می کند.
طبرسی با بیان این که گونه انگلیسی مرگ و میر و عوارض بیشتری را در مقایسه با نمونه اصلی ویروسی که مبدا آن ووهان چین بود دارد، گفت: کرونا مرز ندارد و نمی توان ویروس را پشت مرزها نگه داشت. مگر این که قرنطینه های سفت و سخت اعمال شود. تا امروز (۲ اسفند) ۲۴ مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کشور شناسایی شده که از این تعداد ۲ نفر فوت شده‌اند.

علائم کرونای جهش یافته چیست؟
این استاد دانشگاه درباره علائم کرونای جهش یافته نیز توضیح داد: علائم و عوارض این بیماری همانند کرونایی که مبدا آن چین بود بروز می کند، با این تفاوت که سرعت پیشرفت این ویروس به مراتب بیشتراست. ولی همچنان اطلاعات کافی درباره این نمونه کرونا در دسترس نیست.طبرسی با اشاره به این موضوع که موارد جدید جهش‌های کرونا به ویروس کرونای انگلیسی ختم نمی شود، هشدار داد: ویروس کرونا مدام در حال جهش و چرخش است. بنابراین تنها راه حل پیشگیری از چرخش و شیوع گسترده کرونا قطع زنجیره  انتقال ویروس است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این که حتی با شیوع کرونای جهش‌یافته  هنوز تغییر معنی داری در میزان مبتلایان در کشور مشاهده نشده، افزود: صرفا در روزهای اخیر بیماری با شیب افزایشی در حال گسترش است. بنابراین لازم است مسئولان، سیاستگذاران و مردم اعمال محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.وی تاکید کرد: کشور در حال حاضر در شرایط خطرناکی به لحاظ شیوع کرونا قرار دارد و اگر چنانچه هرچه سریعتر از شیوع گسترده بیماری جلوگیری نشود، ممکن است تا اواخر اسفند درگیر پیک های شدیدتر بیماری شویم.

چه خبر از آنفلوآنزا؟
این عضو هیئت علمی دانشگاه درمورد شیوع آنفلوآنزا نیز گفت: تا به امروز مورد ابتلا به آنفلوآنزای ثابت‌شده‌ای در کشور مشاهده نشده و اگر موردی هم شناسایی شده باشد، بسیار محدود بوده است.طبرسی ادامه داد: کماکمان موارد سرماخورگی و آنفلوآنزا سهمی در برابر اپیدمی کووید۱۹ به خود اختصاص داده‌اند و هر موردی از سرماخوردگی و آنفلوآنزا باید کرونا فرض شود و فرد به پزشک مراجعه کند و مراقبت های لازم را طبق دستورالعمل ها انجام دهد.این استاد دانشگاه با بیان این که بسیاری از افراد علائمی همانند آبریزش بینی، بدن درد و یا گلودرد را همچنان همان سرماخوردگی ساده می دانند و به راحتی در جامعه تردد می کنند، اظهار کرد: متاسفانه این رفتارها باعث گسترش بیماری می‌شود. به شکلی که صدمات ناشی از آن برای گروه‌های حساس می تواند جبران‌ناپذیر باشد.فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هشدار داد: به محض مشاهده هر علامتی از بیماری، فرد باید به سرعت قرنطینه شود و در صورت نیاز برای مراحل بعدی درمان به پزشک مراجعه کند.وی اظهارامیدواری کرد که با ورود واکسن‌هایی که وزارت بهداشت به آن ها مجوز استفاده می دهد، تا آخر اسفند درصد قابل توجهی از گروه‌های پرخطر واکسینه شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *