به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۰۹:۴۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب : ۲۵۷۷۳۴

سرطان های رایج در میان مردان کدام است؟

سرطان های رایج در میان مردان کدام است؟
گروه جامعه: متخصص بیماری‌های عفونی و فلوشیپ فوق تخصصی عفونی در بیماران نقص ایمنی با تاکید بر اینکه مردان ایرانی کمتر به سلامت خود توجه می‌کنند، همواره خود را بعد از گرفتاری‌های زندگی نبینند و چکاب سالانه را از دست ندهند.مسعود مردانی روز یکشنبه و به بهانه فرارسیدن هفته سلامت مردان، دلیل نامگذاری یک هفته به سلامت مردان را بی توجهی این قشر از جامعه به سلامت خود دانست و گفت: شاهد هستیم در یک خانواده، زنان سالی چند بار برای چکاب مراجعه می کنند در حالیکه مردان چند سال یکبار هم مراجعه نمی کنند.
وی ادامه داد: بسیاری از مردان حتی می دانند که مشکل قلبی دارند و امکان سکته در آنان بالا رفته اما به  چکاب قلبی نمی روند. دلیل این است که همواره خود را بعد از گرفتاری های زندگی می بینند و همسر و فرزندان را بر خود ارجح می دانند.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه این برداشت کاملا اشتباه و صدمه زننده به سلامت مردان است، تصریح کرد: یکی از مهمترین راهکارهای موثر در افزایش توجه مردان به سلامت، پرداختن اصحاب رسانه و قلم به آگاهی رسانی و برجسته کردن توجه به سلامت مردان است تا حداقل مردان در این هفته به خود آیند. 
مردانی با تاکید بر اینکه مردان بالای ۵۰ سال باید سالی یکبار آزمایش «پی اس آ» دهند که مشخص کننده سرطان پروستات در آنان است، خاطرنشان کرد: در همه دنیا، این آزمایش به صورت سالانه انجام می شود اما شاهدیم که در ایران بیمار ۷۵ ساله اصلا نمی داند این آزمایش چیست(!) یا در طول زندگی خود این آزمایش را انجام نداده است.وی یادآور شد: با برجسته سازی سلامت مردان در این هفته، می توان ضمن آگاه سازی بیشتر مردان، آنان را به سمت داشتن سلامت بیشتر سوق داد.  

در دوران کرونا، آسیب پذیری مردان نسبت به زنان بیشتر است
مردانی با تاکید بر اینکه در دوران کرونا، آسیب پذیری مردان نسبت به زنان بیشتر است، توضیح داد: مردان منبع درآمد خانواده محسوب می شوند و به همین دلیل ساعات بیشتری خارج از منزل و در معرض خطر قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین مردان بیش از زنان، دخانیات و سیگار استعمال می کنند و بیماری های قلبی، عروقی و فشار خون در آنان شایع تر است به همین دلیل نسبت به بیماری کرونا بیشتر آسیب پذیر هستند.

سرطان های رایج در میان مردان کدام است؟
این متخصص بیماری های عفونی درباره سرطان های رایج در میان مردان هم یادآور شد: نخستین سرطان شایع در میان مردان، سرطان پروستات و سرطان معده و روده از دیگر بیماری های غیرواگیرداری است که مردان با آن دست به گریبان هستند.مطابق هر سال، هفته سلامت مردان ایرانی در هفته نخست اسفند ماه برگزار می‌شود که امسال به شعار «همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان» مزین شده است.روزشمار این هفته به ترتیب عبارت است از جمعه ۱ اسفند «کرونا و نقش مردان در حفاظت از سلامت خانواده»، شنبه ۲ اسفند «یکشنبه ۳ اسفند «شیوه زندگی سالم مردان در بحران کرونا با تاکید بر چاقی»، دوشنبه ۴ اسفند «سرطان‌های شایع مردان و مراقبت‌های پیشگیرانه در دوره کرونا» سه شنبه ۵ اسفند «کنترل عوامل خطر کرونا در محیط کار»، چهارشنبه ۶ اسفند «نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی خود در دوره کرونا» و پنجشنبه ۷ اسفند (روز پدر) «گرامیداشت مقام پدران و توجه بیشتر به سلامت آنان در دوره کرونا».
برچسب ها: سلامت مردان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *