کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آیا حشرات دارای شخصیت‌‌‌مختلفی هستند؟

ایسنا , 4 دی 1392 ساعت 11:48

گروه علمی: مطالعات جدید محققان مجارستان نشان می‌دهد که حشرات دارای شخصیت‌های منحصر‌به‌فردی هستند.


محققان همواره در حال مطالعه ابعاد شخصیت یک حشره و این موضوع بوده‌اند که چگونه حشرات منفرد از یک گونه می‌توانند دارای مزاج‌های متفاوت باشند. سال گذشته، گروهی از محققان دانشگاه ایلینویز تمایل‌های «نوگرایی» را در زنبورهای عسل بررسی کردند. دانشمندان دریافتند زنبورهایی که به طور معمول در جستجوی لانه‌های جدید بودند، از تمایل قوی برای جستجوی غذا نیز برخوردار بودند. برخی حشرات به شیوه‌ای (چه از طریق ژنتیک یا مولفه‌های دیگر) برنامه‌ریزی شده‌اند که تمایل و عطش زیادی به جستجو نشان می‌دهند.

به گفته انیکو گویرس، زیست‌شناس دانشگاه دبرسن مجارستان، بسیاری از مردم تصور می‌کنند حشرات بسیار شبیه هم بوده و به شیوه‌های همسان رفتار می‌کنند اما واقعیت به گونه‌ای دیگر است. وی در مطالعاتش بر روی سوسک بال‌آتشین (firebug)، از آرایش‌های رفتاری برای اندازه‌گیری سه ویژگی شخصیتی مجزای این‌گونه استفاده می‌کند: شجاعت، فعالیت و تفحص‌گرایی. در تحقیق اخیر، وی هر حشره را در ویال بازی گذاشت و سپس آن را در مرکز یک ناحیه مدور با غذای وسیع قرار داد.

حشرات شجاعتر به سرعت ظاهر شدند، در حالی که موردهای خجالتی‌تر به مدت 10 دقیقه پنهان شدند. زمانی که حشرات ویال را ترک کردند، تمایلشان به حرکت در جهات مختلف و بررسی اشیای جدید به عنوان شاخص تمایل تفحص آنها عمل کرد. نتایج نشان می‌دهد تفاوت‌های شخصیتی بین حشرات وجود دارد و آن‌ها طی زمان به صورت باثباتی رفتار می‌کنند.


کد مطلب: 25818

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/25818/آیا-حشرات-دارای-شخصیت-مختلفی-هستند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir