به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۸:۵۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب : ۲۵۸۲۲۴
در اعتراض به «کشته شدن سوخت‌بران

تشنج، اعتراض و درگیری در شهرستان سراوان

گروه جامعه: گزارش‌ها از سراوان در استان سیستان ‌و‌ بلوچستان، حاکی از ورود خانواده‌های شماری از سوخت‌بران به داخل فرمانداری این شهر و درگیری با ماموران است.
تشنج، اعتراض و درگیری در شهرستان سراوان
دیروز دوشنبه ۴ اسفند، گزارش شده بود که در پی تیراندازی در مناطق مرزی شهرستان سراوان به سمت گروهی از سوخت‌بران، دستکم ۲ شهروند کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند. برخی منابع خبری دیگر از کشته و مجروح شدن ۱۵ نفر از سوخت‌بران خبر داده‌اند.
بر اساس این گزارش، ماموران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت بران ممانعت کردند و شماری از آنها با حضور در مقابل پاسگاه خواستار بازگشایی مرز بودند که با تیراندازی مواجه شدند. در ویدیوهایی که امروز در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توئیتر منتشر شده است، شماری از خانواده‌ای سوخت‌بران آسیب‌دیده وارد ساختمان فرمانداری سراوان شد‌ه‌اند. کانال تلگرامی کمپین فعالان بلوچ نیز مدعی شده نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضانی که به خاطر کشته و مجروح ‌شدن ده‌ها سوخت‌بر، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کرده بودند، با گلوله‌های ساچمه‌ای و مشقی به سمت معترضان تیراندازی کردند. این کمپین از زخمی‌شدن شماری از معترضان بدلیل شلیگ گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور خبر داد. در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، علاوه بر به هم‌ریختگی و آسیب داخل ساختمان فرمانداری سراوان، صدای شلیگ گلوله نیز از خارج از ساختمان فرمانداری به گوش می‌رسد. 
مولوی عبدالحمید در بیانیه‌ای، تیراندازی به سوی سوخت‌بران، را محکوم کرد و برخی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای نیز در شبکه‌های اجتماعی، نسبت به تبعات چنین حوادثی هشدار داده و نوشته‌اند فقر و محرومیت، راه‌کارهای خاص خود را طلب می‌کند و نه صرفا برخوردهای امنیتی. صادق خرازی (فعال سیاسی) در توییتر نوشت: چند روزی مهمان مردم شریف سیستان و بلوچستان بودم. دیشب خبر تلخ جان باختن تعدادی از هموطنانمان هنگام حمل سوخت رسید.ضمن تسلیت به خانواده ها و درخواست از مسئولان برای پاسخگویی در این مورد، باید این حادثه ریشه‌یابی شود. ‎کولبر کرد و ‎سوختبران بلوچ معلول بیکاری جوانان هستند. نمی شود چشم بر فقر و بیکاری ببندیم و با نگاه صرفا امنیتی به پدیده‌ها نگاه کنیم. باید نگاه‌مان را اصلاح و به پدیده‌های اجتماعی و بحران‌ها با نگاه اقتصادی توسعه‌محور بنگریم.»
خبرها حاکی از قطع اینترنت در این شهرستان است.

روایت معاون امنیتی انتظامی استاندار: تیراندازی در آن‌طر‌ف مرز پاکستان بود 
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در تشریح تیراندازی در مرز سراوان گفت: این حادثه ساعت ۸ صبح دیروز در مرز شمسر شهرستان سراوان توسط سوخت‌برها در آن‌طرف مرز رخ داد.
خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت: در پی تیراندازی در مرز سراوان، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با تشریح این حادثه اظهار داشت: ‌این حادثه ساعت 8 صبح دیروز در مرز شمسر شهرستان سراوان توسط سوخت‌برها در آن طرف مرز رخ داد که با تیراندازی مأموران پاکستانی یک نفر از سوخت‌برها کشته شد و تعدادی زخمی شدند. محمدهادی مرعشی افزود: گذرگاه‌های قانئنی و مشخص‌شده توسط خود مردم محلی برای استفاده از طرح رزاق و سهمیه سوخت واگذارشده به آنها ساماندهی شده است و همه باید به رعایت قانون و روند اجرای آن و تردد در مرزها احترام بگزارند.
وی با بیان اینکه با تحریک و فضاسازی برخی سودجویان در حوزه شهرستان سراوان، درگیری مرزی به‌وجود آمد که در این درگیری 2 نفر کشته و تعدادی زخمی شدند. وی با ابراز اینکه "تجمع ‌افراد سوخت‌بر در گذرگاه مرزی و عدم خویشتن‌داری آنان، سبب هجوم و حمله‌ صبح امروز به پاسگاه مرزی کشورمان شده است"، گفت: با حمله افراد به پاسگاه مرزی و سوء‌استفاده برخی سودجویان سوخت‌بر با آتش زدن یک دستگاه موتورسیکلت، اقدام به سنگ‌پرانی به‌سمت پاسگاه می‌کنند. معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان "بعد از این ماجرا با معتمدان محلی صحبت کردیم و موضوع تحت کنترل در آمد"، ادامه داد: اما امروز باز عده‌ای در فضای مجازی مردم را برای تجمع تحریک می‌کردند که  باز عده‌ای به‌سمت فرمانداری حمله کردند و با شکستن شیشه‌های فرمانداری متفرق شدند. مرعشی به تحریک و فضاسازی گروهک تروریستی جیش‌الظلم با پخش کلیپی در خصوص زیرسؤال بردن طرح رزاق اشاره کرد و گفت:‌ گروهک‌های ضد‌انقلاب و معاند از قبل با ترسیم نقشه و ترغیب افراد سودجو دست به این اقدام خرابکارانه زده‌اند. وی ضمن محکوم کردن حمله برخی افراد سودجو به فرمانداری شهرستان سراوان اضافه کرد: طرح رزاق یک طرح کارشناسی‌شده و قانونی است که فقط با مشارکت مردم تداوم پیدا خواهد کرد.
 
برچسب ها: سراوان