به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۲:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ ساعت ۱۶:۰۰
کد مطلب : ۲۵۸۶۲۱

تهدید ایران درباره پایان توافق با آژانس

تهدید ایران درباره پایان توافق با آژانس
گروه سیاسی: خبرگزاری رویترز به نامه‌ای دست یافته که در آن ایران تهدید کرده در صورتی که در جلسه آتی شورای حکام موضع ضد ایرانی واشنگتن از سوی اعضا پیش برده شود، به توافق اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان می‌دهد.
گفتنی است كه آمریکا قصد دارد از اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد ایران را به خاطر تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ملامت کنند.
شورای حکام آژانس در وین قرار است در این هفته درباره گزارش‌های مربوط به افزایش تولید سوخت هسته‌ای توسط ایران و کاستن از همکاری‌های این کشور با آژانس تشکیل جلسه دهد.
دیپلمات‌های آمریکایی پیش نویس قطعنامه‌ای را توزیع کردند که اعتراض آمریکا را تشریح می‌کند و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.
 این سند سه صفحه‌ای "به شدت از یافته‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی" و کاهش همکاری ایران با آژانس ابراز نگرانی می‌کند.
این سند تاکید می کند که "رئیس جمهور بایدن روشن کرده است که اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام (توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌ها) برگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد."
در این پیش نویس همچنین آمده است: جهان مدت‌هاست می‌داند که ایران در گذشته به دنبال دستیابی به سلاح های هسته‌ای بوده است. همچنین می‌دانیم که ایران حجم انبوهی از رکوردهای مربوط به برنامه سابق سلاح‌های هسته‌ای خود را حفظ کرده. ایران اکنون باید به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند تا اطمینان یابیم که میراث فعالیت های سابق ایران در زمینه سلاح اتمی، شامل مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران امروز نمی‌شود.
برچسب ها: آمریکا