به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۸:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ ساعت ۰۸:۳۱
کد مطلب : ۲۵۸۶۶۹

انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره خاشقچی

انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره خاشقچی
گروه بین الملل: دولت آمریکا بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل  خاشقچی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج ساخت. در پی آن نیز وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد برای ۷۶ نفر از اتباع عربستان محدودیت سفر به ایالات متحده را اعمال کرده است.‎
به گفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این افراد کسانی هستند به هر نحوی در قتل خاشقچی یا مواجهه با مخالفان عربستان در خارج از کشور نقش داشته‌اند.
 خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، دهم مهر سال ۱۳۹۷ به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن ساختمان بیرون نیامد. گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهد که او توسط ماموران اعزامی از سوی عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول کشته و جسدش قطعه قطعه شد.
عربستان سعودی مدعی شده که ولیعهد این کشور در قتل وی دخالتی نداشته است، اما ارزیابی اداره اطلاعات ملی آمریکا حاکی است محمد بن سلمان طرح ربودن یا قتل وی در کنسولگری عربستان در استانبول را تایید کرده است.گزارش اطلاعاتی آمریکا می‌گوید ارزیابی این نهاد بر این است که ولیعهد عربستان بر تصمیم‌گیری‌های دولتی نظارت دارد و با توجه به دخالت مستقیم مشاوران و نزدیکان محمد بن سلمان در طرح قتل خاشقچی و حمایت ولیعهد از استفاده از تدابیر خشونت‌آمیز برای ساکت کردن مخالفان در خارج، طرح قتل خاشقچی به تایید وی رسیده است.
این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد. در این گفت‌وگو طرفین بر اتحاد سنتی دو کشور و ادامه همکاری‌ها تاکید کردند.البته این گزارش محرمانه بازتاب دهنده همان اطلاعاتی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۸ به نمایندگان کنگره ارسال کرده بود، اما  ترامپ به رغم درخواست قانونگذاران و گروه‌های مدافع حقوق بشر، حاضر نشده بود این گزارش را از رده محرمانه خارج کرده و منتشر کند. اوریل هینز مدیر جدید دفتر اطلاعات ملی آمریکا در دولت بایدن متعهد شده بود گزارش قتل خاشقچی را ظرف یک ماه از حالت محرمانه خارج کند.قتل فجیع این روزنامه‌نگار منتقد و جزئیاتی که ترکیه در طول ماه‌های بعد به‌تدریج از این جنایت منتشر کرد، جامعه جهانی را تکان داد.

 
برچسب ها: عربستان