به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۲:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب : ۲۵۹۶۵۳

تاثیر مخرب ویروس کرونا بر مغز

تاثیر مخرب  ویروس کرونا بر مغز
گروه علمی: دانشمندان مشکلات مغزی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و ارتباط آن با اصطلاح «مه مغزی» را دریافتند. دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند که چه عواملی منجر به مشکلات مغزی یا اصطلاحاً «مه مغزی» در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می‌شود.کارشناسان مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering در نیویورک و همکارانش مایع مغزی نخاعی ۱۸ بیمار سرطانی را پس از ابتلا به کووید ۱۹ و دارای اختلال عملکرد عصبی را بررسی کردند.این بیماری با علائمی مانند خستگی، از دست دادن حافظه، گیجی و ناهنجاری‌های دیگر همراه است. محقق جان رمسیک در این خصوص گفت: ما در این بیماران التهاب و سطح بالای سیتوکین‌ها را در مایع مغزی نخاعی یافتیم که علائم این بیماری را توضیح می‌دهد. 

سیتوکین‌ها دسته‌ای از پروتئین‌ها هستند که رشد سیستم ایمنی بدن را کنترل می‌کنند. به گفته محققان در بعضی موارد، ویروس کرونا بیش از حد این مولکول‌ها را تحریک می‌کند و منجر به اصطلاح طوفان سیتوکین (مه) در مغز می‌شود؛ بنابراین متخصصان نتیجه گرفتند که با ابتلا به کرونا، در برخی موارد چنین مواد شیمیایی در سیستم ایمنی بدن وارد مغز می‌شود. دانشمندان نتیجه گرفتند: این امر باعث ایجاد علائم انسفالوپاتی - آسیب مغزی - در بیماران می‌شود.پیش از این گزارش شده بود که محققان ارتباطی بین بیماری آلزایمر غیر قابل درمان و کووید ۱۹ شدید، پیدا کرده اند. مشخص شد که ژن ApoE۴، که خطر ابتلا به زوال عقل را در افراد سالخورده را افزایش می‌دهد، همچنین حساسیت فرد به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.
برچسب ها: ویروس کرونا مغز
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *