به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب : ۲۵۹۷۲۳

مرگبارترین روز اعتراضات در میانمار

مرگبارترین روز اعتراضات در میانمار
گروه بین الملل: حداقل ۳۸ نفر در اعتراضات  میانمار علیه کودتای ماه پیش این کشور کشته شده اند.
کریستین شرِینِر برگِنِر فرستاده سازمان ملل در میانمار چهارشنبه را "خونین‌ترین روز" از زمان شروع اعتراضات این کشور توصیف کرد و گفت: تصاویر منتشر شده از هدف گرفته شدن معترضان تکان دهنده است.شاهدان عینی گفتند که نیروهای امنیتی با گلوله لاستیکی و جنگی معترضان را هدف گرفتند.از زمانی که ارتش میانمار در روز اول فوریه قدرت را قبضه کرد این کشور شاهد اعتراضات انبوه و نافرمانی مدنی بوده است.معترضان خواستار پایان حکومت نظامیان و آزادی رهبران دولت منتخب - از جمله آنگ سان سوچی - که در جریان کودتا سرنگون و بازداشت شدند بوده اند.کودتا و سرکوب خشن معترضان به محکومیت بین المللی منجر شده است. اما رهبران نظامی میانمار تاکنون این محکومیت‌ها را نادیده گرفته اند.
بریتانیا در واکنش به قتل معترضان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست  تشکیل جلسه دهد و آمریکا هم گفت که در حال بررسی اقدامات بیشتر علیه ارتش میانمار است.خشونت‌های تازه درحالی روی می‌دهد که همسایگان میانمار روز سه شنبه ارتش این کشور را به خویشتن داری ترغیب کردند.خانم شرِینر برگِنِر گفت که از زمان کودتا تاکنون حداقل ۵۰ نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده اند.او گفت که یک ویدئو پلیس را درحال زدن یک داوطلب پزشکی و ویدئویی دیگر معترضی را هنگام تیر خوردن - و احتمالا کشته شدن - در خیابان نشان می‌دهد.
گزارش‌ها از میانمار حاکیست که نیروهای امنیتی در چند شهر، بدون اخطار قابل توجه قبلی، به روی گروه‌های بزرگی از معترضان آتش گشودند.گروه خیریه "کودکان را نجات دهید" گفت که دو پسر ۱۴ و ۱۷ ساله در میان کشته‌ها هستند. گفته می‌شود یک زن ۱۹ ساله هم کشته شده است.یک معرض در شهر مینگیان به رویترز گفت: "آنها با آب پاش سراغ ما نیامدند، هیچ اخطاری برای متفرق شدن نبود، فقط شروع به تیراندازی کردند."یک داوطلب به خبرگزاری فرانسه گفت که حداقل ده نفر در آنجا زخمی شده اند. گزارش می‌شود در مونیوا در مرکز میانمار هم حداقل شش نفر کشته شدند.ارتش میانمار در مورد کشته شدن معترضان اظهار نظری نکرده است.درحالی که قدرت‌های جهان با نگرانی فزاینده اوضاع میانمار را زیر نظر دارند، ارتش این کشور گفته است که آماده مقاومت در برابر تحریم‌ها و انزواست.خانم شرِینر برگنر سازمان ملل را ترغیب کرد "تدابیر خیلی قوی" علیه ژنرال‌های ارتش اتخاذ کند.


 
برچسب ها: میانمار