>> ترکیه آماده تعیین مرز دریایی با مصر است - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۲۲:۴۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب : ۲۵۹۷۳۳

ترکیه آماده تعیین مرز دریایی با مصر است

ترکیه  آماده تعیین مرز دریایی با مصر است
گروه بین الملل: ترکیه می‌گوید در صورت بهبود روابط با مصر، درباره تعیین مرزهای دریایی با این کشور در شرق دریای مدیترانه مذاکره کند.
مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه  گفت: «ما بسته به تحول در روابط‌مان به مصر می‌توانیم در مورد مرزهای دریایی‌مان با این کشور مذاکره و توافق‌نامه امضا کنیم.»
مصر و ترکیه سال‌هاست که روابط خوبی با هم ندارند و ترکیه اکنون در میانه تنش بر سر اکتشاف منابع غنی نفت در شرق دریای مدیترانه چنین سیاستی را اعلام می‌کند. سخنان چاوش‌اوغلو در حالی بیان می‌شود که ترکیه در ماه‌های اخیر تحرکات یکجانبه خود برای حفاری و کشف میادین نفتی و گازی در شرق مدیترانه را افزایش داده زیرا می‌پندارد که نباید از این منابع محروم بماند. این فعالیت‌ها باعث آزار و ناخرسندی کشورهای همسایه شده است.روابط بین آنکارا و قاهره از سال ۲۰۱۳ میلادی، یعنی از زمان برکناری محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری مصر از حزب اخوان المسلمین که مورد حمایت ترکیه بود، بسیار تیره شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بارها عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری فعلی مصر را «رهبر کودتا» خوانده، اما از آنجا که قصد نزدیکی دوباره به مصر و دیگر کشورهای منطقه را دارد، مدتی است که دیگر چنین انتقاداتی را مطرح نمی‌کند.
در ماه اوت گذشته همزمان با بالا گرفتن بحران میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه، مصر و یونان توافق‌نامه‌ای برای تعیین مرزهای دریایی خود امضا کردند، توافقی که بیش از پیش خشم دولت آنکارا را برانگیخت.با این همه، چاووش اوغلو  تأکید کرد که مصر «حتی پس از امضای توافق نامه با یونان، به مرزهای جنوبی فلات قاره ترکیه احترام گذاشته است».
قبرس، یونان، مصر، اسرائیل، اردن، ایتالیا و سرزمین‌های فلسطینی در سال ۲۰۱۹ نهادی به نام «مجمع گاز مدیترانه شرقی» را تاسیس کردند بدون آن که ترکیه در آن گنجانده شود.
عملیات اکتشاف نفتی ترکیه در مناطق دریایی مورد مناقشه با یونان و قبرس، ماه‌هاست روابط این کشور با همسایگان مدیترانه‌ای‌اش را تحت تأثیر قرار داده است.
مقامات یونان و ترکیه برای «تماس در زمینه اکتشاف» در پیوند با اختلافات بین آنکارا و آتن در ماه ژانویه در استانبول با یکدیگر دیدار کردند و البته در وهله نخست به توافقی دست نیافته‌اند. قرار شد این مذاکرات در آتن پی گرفته شود، اما هنوز تاریخی برای آن مشخص نشده است.

 
برچسب ها: ترکیه