به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۲۵۹۷۴۷

حقیقت زندگی (درس هجدهم: معلم)

حقیقت زندگی (درس هجدهم: معلم)
درسهای رزی (شناخت هویت شخصی)
ROSI : Recognition of self-identity


درس هجدهم: معلم
اهمیت  آموزش، انتقال مفاهیم، شخصی  که تدریس میکنه و عنوان معلم یا استاد رو یدک میکشه،جایگاه ویژه ای در رشد و ارتقاء ذهنی و روحی هر انسانی داره. در این مطلب جایگاه و عنوان معلم رو به سه بخش تقسیم میکنیم:
  • زندگی
در مطالب قبل هم به این موضوع اشاره کردیه بودیم که اولین معلم هر فرد، زندگی خود شخص هست و رویکرد این معلم بسیار ساده و در عین حال پیچیده هست. معلم زندگی گاهی برای یک اشتباه، مجازات سنگینی رو در نظر میگیره و در کمال شگفتی، برای فرد دیگه ای اگه همون اشتباه رو مرتکب بشه، هیچ مجازاتی رو در نظر نمیگیره. به عنوان مثال تصور کنین  با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی هستین و لاستیک خودرو شما منفجر میشه و ماشین شما واژگون میشه و چندین دور میچرخه اما شما کاملا سلامت و بدون یک خراش، از خودرو پیاده میشین. اما یه راننده دیگه با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت، همین اتفاق رو تجربه میکنه و متاسفانه جونش رو از دست میده. البته ابن مثال بسیار مثال ساده ای هست و برای تعمیم دادن اون در همه زندگی به ساعتها بحث و گفتگو نیاز هست اما از این مطلب اینطور نتیجه میگیریم که زندگی قوانین بسیار ساده ای داره و این قوانین قوانین طبیعت هستن اما برای همه یکسان عمل نمیکنن، با این حال هیچ ضمانتی وجود نداره که شما بتونین به این قوانین غلبه کنین، بنابراین مجبور به یادگرفتن این قوانین هستین، در غیر این صورت، بارها توسط این معلم بداخلاق، تنبیه میشین تا نهایتا به این قوانین احترام بزارین.
  • تاریخ و زندگی دیگران
مطمئنا این جمله رو شنیدین که تاریخ تکرار میشه. البته قصد نداریم در این مطلب به مطالعه تاریخ بپردازیم، اما این نکته بسیار با اهمیت هست که با مطالعه تاریخ و توجه به تصمیم‌های غلط یا درست دیگران و انتخاب های اونها، چه در زمان معاصر و نزدیک ما زندگی میکنن، چه اونهایی در گذشته بودن و زندگیشون تموم شده، میتونیم درسهای بسیار ارزشمندی بگیریم و مسیر پیروزی و موفقیت رو برای خودمون هموار کنیم و اشتباهات دیگران رو تکرار نکنیم. انسان باهوش با استفاده از این روش، با صرف کمترین هزینه، میتونه از تاریخ درس بگیره اما اگه از تاریخ و زندگی دیگران درس نگرفته باشه، وقتی که در شرایط مشابه اونها قرار بگیره، احتمال اشتباه یکسان رو بالا میبره و این بار بهای بسیار سنگینی رو ممکنه پرداخت کنه. بی جهت این جمله بارها گفته نشده: تاریخ تکرار میشه.
  • استاد
این واژه حقیقتا واژه بسیار ارزشمند و قابل احترامی هست. کسی که از دانش خودش برای ارتقاء سطح دانش، شعور، آگاهی، خرد و تجزیه و تحلیل دیگران استفاده میکنه و نه تنها مفاهیم ارزشمند علمی و تجربی رو به دیگران انتقال میده، بلکه این ارتقاء و پیشرفت دیگران به دغدغه اون تبدیل میشه و زندگی خودش رو وقف این هدف بسیار والا میکنه. احترام به این جایگاه و اشخاصی که چنین مسئولیتی رو به دوش میکشن، شاید بتونه فقط قسمتی از این شغل الهی و پیامبرگونه رو مورد تجلیل قرار بده. در مورد تمامی انسانهای بزرگ دنیا، به راحتی میشه دید که همیشه سپاسگذار و قدردان کسانی هستن که به اونها آموزش دادن.
استاد شهریار می فرماید:
از پدر گر قالب تن یافتیم                           
از معـلم جان روشن یافتیم
 
 
تا همیشه با حقیقت زندگی

http://www.instagram.com/rosi.group