کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سفر پاپ به عنوان زائر صلح به عراق

15 اسفند 1399 ساعت 13:35


گروه بین الملل: رهبر کاتولیک‌های جهان، در آستانه سفر تاریخی به عراق ضمن ادای احترام به قربانیان و مصیبت‌دیدگان سال‌های جنگ، گفت که به عنوان «زائر صلح» به این کشور سفر خواهد کرد.
از مهم‌ترین بخش‌های سفر پاپ فرانسیس، دیدار او با آیت‌الله سیستانی مرجع پرنفوذ شیعه در عراق است که در سال‌های اخیر در مجامع علنی ظاهر نشده است.
فواد حسین، وزیر خارجه عراق، سفر پاپ را «حرکتی استثنایی» در حیطه توسعه روابط میان ادیان گوناگون توصیف کرد و آن را پیام‌آور «صلح، هم‌زیستی و تساهل» خواند.
وزیر خارجه عراق تصریح کرد:‌ «کشور و مذهب ما به این پیام نیاز دارد».پاپ فرانسیس همچنین در پیامی ویدئویی ، بر هزینه‌های سنگینی که مسیحیان عراق در طول سال‌های جنگ متحمل شده‌اند، تاکید کرد.او با ادای احترام به اقلیت ایزدی عراق نیز خاطرنشان کرد: «آن‌ها (نیز) مصیبت زیادی کشیده‌اند».
در بخشی از سخنان پاپ ۸۴ ساله آمده است: «در آرزوی دیدار شما، دیدن چهره شما، دیدار از سرزمین شما و مهد تمدن هستم. من به عنوان یک زائر، زائری شکیبا برای درخواست بخشش و آشتی از خداوند پس از سال‌ها جنگ و تروریسم به کشور شما می‌آیم».
سفرپاپ فرانسیس به عراق  نخستین سفر بین‌المللی او از زمان شیوع ویروس کروناست.
 به مناسبت سفر پاپ در اکثر شهرهای عراق از بغداد گرفته تا نجف، بنرهایی برای استقبال از او نصب شده است.افزون بر نگرانی‌های امنیتی و محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا مردم عراق باید سفر پاپ را از تلویزیون تماشا کنند.افزون بر نگرانی‌های امنیتی، محدودیت‌های ویژه دوران همه‌گیری ویروس کرونا نیز باعث شده تا تنها تعداد محدودی از افراد مجاز به شرکت در تجمعاتی باشند که با حضور پاپ برگزار خواهد.حدود نیمی از مسیحیان عراق پیرو کلیسای کلدانی و سایر کلیساهای کاتولیک و بقیه پیرو کلیسای ارتدکس ارامنه و یا کلیساهای پروتستان هستند.
مسیحیان عراق در زمان ورود نیروهای آمریکایی به خاک عراق در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین، حدود شش درصد از جمعیت ۲۵ میلیونی این کشور را تشکیل می‌دادند. اما پس از سال‌ها جنگ و خشونت، جمعیت مسیحیان عراق به حدود ۴۰۰ هزار نفر کاهش یافته است. 


کد مطلب: 259865

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/259865/سفر-پاپ-عنوان-زائر-صلح-عراق

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir