به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۸:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب : ۲۵۹۸۶۸
درخواست کیسینجر از بایدن برای ادامه سیاست ترامپ درباره ایران

کیسینجر:سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ سیاستی درخشان بود

کیسینجر:سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ سیاستی درخشان بود
گروه بین الملل: هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ را سیاست صحیحی دانسته و خواستار تداوم آن شده است. کیسینجر بر این باور است که دولت بایدن نمی‌باید موضوع ایران را مستقل از مسائل خاورمیانه در نظر بگیرد.
هنری کیسینجر، رویکرد دونالد ترامپ در قبال مسائل خاورمیانه را با سیاستی که ریچارد نیکسون در قبال چین در پیش گرفت مقایسه کرده و از آن به عنوان سیاستی موفق یاد کرده است.وزیر پیشین امور خارجه آمریکا در این جلسه گفت که تلاش احتمالی دولت بایدن برای حل موضوع ایران به طور مستقل از مسائل سایر کشورهای منطقه می‌تواند دستاوردهای سیاست خارجی دولت ترامپ در خاورمیانه را به مخاطره بیاندازد.
هنری کیسینجر گفت که دستاوردهای دونالد ترامپ در خاورمیانه مشابه سیاستی است که نیکسون در سال ۱۹۷۲ در قبال گشایش چین در پیش گرفت. او به دولت بایدن توصیه کرده است که به سیاست قاطع ترامپ در قبال ایران ادامه دهد.کیسینجر گفته است که ترامپ دو موفقیت بزرگ در سایه سیاست خاورمیانه‌ای خود کسب کرده است: نخست اینکه موفق شده موضوع فلسطین را از سایر مسائل این منطقه جدا کند. چنین امری مانع از آن شده است که هر اقدامی در منطقه با وتوی مخالفان در شورای امنیت روبه‌رو شود.
 دومین موفقیت ترامپ گرد آوردن کشورهای سنی‌ در منطقه دربرابر دولت شیعی ایران بوده است. او به توافق صلح ابراهیم در منطقه اشاره کرده و عادی‌سازی مناسبات اسرائیل با کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین با کشورهای مراکش و سودان را دستاورد بزرگ دولت ترامپ دانسته است.
به باور کیسینجر، عادی‌سازی مناسبات اسرائیل با کشورهای یاد شده نه تنها راه را برای همکاری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین آن‌ها هموار کرده، بلکه عملا منجر به تقویت پیوند دفاعی آن‌ها در برابر ایران شده است.کیسینجر سیاست خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ را "سیاستی درخشان" خواند و گفت: این آغاز تحولی بزرگ است. او گفته است که دستاوردهای سیاست ترامپ نمی‌بایست در سایه گفت‌وگوهای شتابزده و پیش‌از موعد دولت بایدن با ایران به مخاطره افتد.او غیرمستقیم دولت بایدن را از دادن امتیاز به دولت ایران در مذاکرات احتمالی بر سر مناقشه هسته‌ای برحذر داشته است.کیسینجر از دولت جو بایدن خواسته است به سیاست اعمال فشار بر ایران ادامه دهد. او همچنین تاکید کرده است که تلاش برای حل معضل ایران مستقل از مسائل حاکم بر خاورمیانه می‌تواند هر دو دستاورد سیاست خارجی دولت ترامپ را به مخاطره اندازد.کیسینجر خطاب به بایدن گفته است: «فراموش نکن، تو با دیپلماسی آمریکایی باید در پی کسب صلح باشی و آنچه گفته شد، راهکار آن است.» او همچنین تاکید کرد که دولت آمریکا نمی‌باید به هیچ یک از متحدان خود پشت کند. 
برچسب ها: آمریکا