به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۲۲:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ ساعت ۱۸:۳۴
کد مطلب : ۲۵۹۹۲۳

کشف یک سیاره کلیدی خارج از منظومه شمسی

کشف یک سیاره کلیدی خارج از منظومه شمسی
گروه علمی: همزمان با تلاش‌های ناسا برای یافتن آثاری از زندگی در مریخ، گزارش تحقیقاتی که به تازگی در مجله معتبر Science Thursday منتشر شده، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید خبر می‌دهد که به نظر می‌رسد گزینه ایده آلی برای جستجوی اتمسفر همچنین ردپایی از زندگی در خارج از منظومه شمسی باشد.
خوزه کابالرو، ستاره شناس مرکز نجوم اسپانیا می‌گوید: «هدف نهایی، یافتن نشانه‌هایی بیولوژیکی در جو سیارات فراخورشیدی است؛ یعنی نشانه‌هایی از حیات در سیاره‌هایی قابل سکونت مانند زمین.»

طی ۲۵ سال گذشته حدود ۴۰۰۰ سیاره فراخورشیدی کشف شده است و تحقیقات نشان داده که تنها تعداد معدودی از این سیاره‌ها اتمسفر داشته‌اند.اما پژوهشگران این تیم که از ۵ قاره جهان هستند، می‌گویند که سیاره‌ای به تازگی کشف شده، می‌تواند جوی شبیه به «جو خود ما» داشته باشد.نام این سیاره فراخورشیدی «Gliese 486 b» است و در فاصله ۲۶ سال نوری از زمین قرار دارد. تخمین زده می‌شود که این سیارۀ فراخورشیدی ۳۰ درصد بزرگتر و ۲.۸ برابر سنگین‌تر از زمین باشد.اما فاصلۀ این سیاره با ستارۀ خودش بسیار کم است؛ بنابراین تنها حدود ۱.۵ روز طول می‌کشد تا «Gliese 486 b» یک دور کامل در مدار ستاره‌اش بچرخد.

دمای این سیاره نیز به دلیل نزدیکی آن به ستاره‌اش بسیار بالا و حدود ۴۳۰ درجه سانتی‌گراد است، بنابراین برای انسان قابل سکونت نیست.با این وجود این سیاره بسیار روشن است؛ عاملی که باعث می‌شود بتوان داده‌های زیادی را دربارۀ آن با دقت بالا جمع آوری کرد.همچنین خوزه کابالرو، ستاره شناس مرکز نجوم اسپانیا می‌گوید اگر این سیاره اتمسفر داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که سیاراتی با ویژگی‌های مشابه اما دورتر از ستاره مرکزی نیز اتمسفر داشته و قابل سکونت باشند.دانشمندان می‌گویند کشف «Gliese 486 b» یک کشف استثنایی است که فرصت نوینی را در تحقیقات جوی فراهم کرده است. انتظار می‌رود به کمک تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار است امسال جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شود، در بهترین حالت تا سه سال آینده مشخص گردد که آیا در این سیاره فراخورشیدی جدید اتمسفری وجود دارد یا خیر.پس از آن نیز دست‌کم یک دهه تحقیق لازم است تا دریافت آیا روی این سیاره یا یکی از همسایگانش ردپایی از زندگی وجود دارد یا خیر.
برچسب ها: منظومه شمسي
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *