به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۴ - ۱۴:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ ساعت ۱۲:۴۴
کد مطلب : ۲۶۱۲۴۲

جالب‌ترین حقایق روانشناسی که ازآن‌ها خبرندارید

جالب‌ترین حقایق روانشناسی که ازآن‌ها خبرندارید
گروه جامعه: علم روانشناسی در شناخت جوامع و انسان‌ها تأثیرگذار است و به آن‌ها خیلی کمک می‌کند، اما این علم حقایق جالبی هم دارد که دانستن آن‌ها مو را به تنتان سیخ می‌کند. علم روانشناسی یکی از علم هایی است که دلیل نحوه رفتار افراد در موقعیت‌های مختلف را مطالعه می‌کند و در این خصوص توضیح می‌دهد.این موارد کاربردهای مفیدی مانند بهبود تصمیم‌گیری، مدیریت استرس و به طور کلی زندگی موثر دارند و فراتر از ابزارهای بسیار ارزشمندی  هستند که روانشناسی ایجاد کرده است و در این میان, روش‌های درمانی مختلفی نیز وجود دارند که برخی از مطالعات روانشناسی حقایق بسیار جالبی را یافته‌اند که ممکن است شما را شگفت زده کند و در ادامه, پنج نمونه از موارد مورد علاقه شما ذکر شده است.
 
دوپامین باعث اعتیاد شما به جستجوی اطلاعات می‌شود
آیا تا به حال این اتفاق برای شما افتاده است که مدت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی خود بگذرانید و به دنبال اطلاعات باشید؟همه این‌ها به «حلقه پاداش جستجوی دوپامین» مربوط می‌شود. زیرا وقتی در گوشی خود به دنبال چیزی هستید، دوپامین را تحریک می‌کنید و بسیاری از افراد, دوپامین را به عنوان ماده شیمیایی لذت‌بخش می‌شناسند. به این معنی که این ماده شیمیایی باعث می‌شود به دنبال لذت و شادی و فعالیت‌های لذت‌بخشی مانند غذا، بازی و ... بروید  و کنجکاو شوید و  در نتیجه اطلاعاتی کسب کنید.بنابراین، وقتی به فید شبکه اجتماعی خود نگاه می‌کنید، حلقه دوپامین باعث می‌شود که برای جستجوی اطلاعات بیشتر به این کار خود ادامه دهید، ولی مسئله ترسناک این است که شما هرگز از میزان اطلاعات راضی نخواهید شد و به احتمال زیاد، همچنان به پیمایش در فید خود ادامه خواهید داد تا جایی که چیزی یا کسی مانع کار شما شود.

عاشق بودن از نظر بیوشیمیایی همان ابتلا به وسواس شدید است
دوناتل ماراتزیتی، روانشناس و محقق ایتالیایی, فردی است که این حقیقت را کشف کرده و در کتاب خود نوشته است: «اغلب گفته می‌شود که وقتی عاشق هستید، کمی دیوانه می‌شوید و این ممکن است حقیقت باشد.»
فازهای ابتدایی عشق اغلب مانند یک وسواس به نظر می‌رسند که دانشمندان علوم اعصاب، سلول‌های عصبی انتقال‌دهنده سروتونین 5-HT را به روان رنجوری و همچنین اختلال وسواس اجباری (OCD) مرتبط می‌دانند.
یک مطالعه روی ۲۰