به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب : ۲۶۳۸۶۷

محكومیت خشونت علیه معترضان در میانمار

محكومیت خشونت علیه معترضان در میانمار
گروه بین الملل: شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا، اما با لحنی نه چندان تند اعمال خشونت حکومت نظامی میانمار علیه معترضان در این کشور را محکوم کرد. چین که از حق وتو برخوردار است، مانع از آن شد که لحن این بیانیه تندتر فرمول‌بندی شود.
۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل  با انتشار بیانیه‌ای عملکرد حکومت نظامی میانمار در سرکوب معترضان و "مرگ صدها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان" را محکوم کردند.اعضای شورای امنیت در این بیانیه همچنین نگرانی خود را از "تشدید روزافزون وخامت اوضاع" در میانمار ابراز کردند.شورای امنیت در پی درخواست بریتانیا به مدت دو روز در مورد خشونت‌های اخیر نیروهای نظامی علیه معترضان در میانمار به بحث و رایزنی پرداخته بود.
میانمار شنبه گذشته خونین‌ترین روز اعتراضات مردمی از زمان کودتای نظامی در ماه فوریه تا کنون را تجربه کرده بود. طبق اعلام سازمان ملل، در آن روز دست‌کم ۱۰۷ نفر، از جمله هفت کودک، جان خود را از دست دادند.به گفته محافل دیپلماتیک، بحث و رایزنی اعضای شورای امنیت بر سر تدوین بیانیه مشترک با دشواری انجام گرفت.در متن پیش نویس این بیانیه که از سوی بریتانیا ارائه شده بود، از تهدیدهایی غیرمستقیم در رابطه با اعمال تحریم‌هایی علیه حکومت نظامی میانمار سخن رفته بود.
اما به گفته دیپلمات‌ها، این پیش نویس از سوی چین رده شد. چین که از حق وتو برخوردار است، همچنین نظر خود را به کرسی نشاند تا در این بیانیه مشترک نه از لفظ "کشتن"، بلکه "مرگ غیرنظامیان" استفاده شود.علی‌رغم این، یک نماینده سازمان ملل یکصدا بودن شورای امنیت در قبال میانمار را "پیامی بسیار مهم" دانست.این سومین بیانیه‌ای است که شورای امنیت از زمان وقوع کودتای نظامی در میانمار در ماه فوریه سال جاری میلادی منتشر می‌‌کند.اعتراضات مردمی در این کشور از آن زمان تا کنون ادامه دارد و برخورد نیروهای امنیتی و نظامی با معترضان پیوسته شدیدتر می‌شود.آنان در عملیات خود علیه معترضان از گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و همچنین گلوله‌های واقعی استفاده می‌کنند.طبق اعلام سازمان‌های مدنی، تا کنون بیش از ۵۳۵ نفر در جریان اعتراضات میانمار کشته شده‌اند.
برچسب ها: میانمار
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *