به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ ساعت ۱۹:۲۷
کد مطلب : ۲۶۳۸۸۴
دولت ایران پس از برجام دولت چین را تحویل نگرفت

چینی‌ها حاضر به مذاکره با دولت روحانی نبودند

چینی‌ها حاضر به مذاکره با دولت روحانی نبودند
گروه سیاسی: مشاور رئیس مجلس دهم با رد اظهارات ظریف درباره نحوه نقش‌آفرینی لاریجانی در امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، گفت:«چین حاضر به مذاکره با دولت روحانی نبود، لذا لاریجانی برای پیگیری تفاهم» بین دو کشور «حکم گرفت».
منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی  گفت: چینی‌ها عنوان کرده بودند حاضر نیستند با دولت ایران به خاطر رفتارش پس از برجام مذاکره کنند، اما آمادگی خود را برای مذاکره با مجموعه «نظام» اعلام داشتند و علی لاریجانی برای انجام مذاکره با چین حکم گرفت.
 وی،‌ با اشاره به اخبار منتشر شده درباره مسؤول مذاکره‌کننده با کشور چین برای امضای تفاهم‌نامه 25 ساله گفت:‌ مقامات دولتی این کشور رسما ناراحتی خود را از رفتار دولت یازدهم و دوازدهم بعد از برجام اعلام کردند.وی افزود: مقامات چینی عنوان می‌کردند که دولت ایران پس از برجام دولت چین را تحویل نگرفت و در واقع چین را تحقیر کرد و ما حاضر به همکاری با دولت ایران نیستیم ولی اگر «نظام» جمهوری اسلامی می‌خواهد با ما تعامل کند، ما هستیم.
مشاور رئیس مجلس دهم اظهار داشت: مقام معظم رهبری در آن زمان رئیس مجلس وقت [علی لاریجانی]‌ را به عنوان مسؤول پیشبرد سند همکاری با چین می‌کنند و برای وی در این باره حکم صادر و آقای لاریجانی را رسما برای این منظور به مقامات چینی معرفی می‌کنند. مجلس دهم و دوره ریاست آقای لاریجانی بر مجلس به پایان می‌رسد اما آقای لاریجانی در دوره مجلس یازدهم به رهبر معظم انقلاب می‌گوید من دیگر رئیس مجلس نیستم و اجازه بدهید کار را رئیس مجلس وقت ادامه دهد اما رهبر معظم انقلاب قبول نمی‌کنند و می‌گویند که کار را خودت ادامه بده.
وی افزود: در دوره فعلی که آقای لاریجانی رئیس مجلس نیست در مکاتباتی که با چین دارد سمتش را مشاور رهبر انقلاب و مجری پروژه توافق‌نامه 25 ساله عنوان می‌کند.
مشاور رئیس مجلس دهم اظهار داشت: در  جاده کمربندی که به صورت ریلی و راه آسفالت در نظر گرفته شده بود و بنا بود قاره‌های آفریقا، آسیا و اروپا را به هم متصل کند و این راه از بیش از 100 کشور عبور می‌کند، که پیش از مذاکرات با چین، ایران در نقشه این راه قرار نداشت اما پس از مذاکراتی که آقای لاریجانی با چینی‌ها داشت مسیر نقشه جاده تغییر کرد و بنا شد این جاده از ایران گذر کند که منافع زیادی را از بُعد تجاری برای ما به همراه دارد.
پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت روحانی گفته بود که او لاریجانی را برای مذاکره با چین به دفتر رهبر انقلاب  معرفی کرده است.او همچنین گفته بود وقتی علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و در دولت قبلی رئیس مجلس بود و به چین رفت، «نتوانستند روابط راهبردی با این کشور برقرار کنند» و «اصلا چینی‌ها اسم آقای لاریجانی را هم نمی‌شناختند که به ما پیشنهاد کنند».


 
برچسب ها: چین
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۰/۰۱/۱۴ ۱۲:۴۸
اصولا ظریف آدمی است که خیلی دوست داره خودش را مهم نشان بده در صورتی که به یقین میدانه اصلا براش ارزشی در نظام قائل نیستند (371359)
محسن
United Arab Emirates
۱۴۰۰/۰۱/۱۴ ۱۳:۵۱
همانطور که دولت چین به دولت ایران که منتخب مردم هست ارزشی قایل نیست (371362)
علی
United States
۱۴۰۰/۰۱/۱۵ ۱۵:۲۶
بعد برجام غرور کاذب شدیم رفتیم سمت اروپا چین رو کنار گذاششتیم
خدا میدونه چه باجی از قرارداد ۲۵ ساله گرفتن جلو اومدن (371384)