به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب : ۲۶۴۰۵۷

نشست وین به دنبال حصول دو توافق جداگانه

نشست وین به دنبال حصول دو توافق جداگانه
گروه سیاسی: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره ازسرگیری رایزنی‌ها درباره توافق هسته ای نوشت: نشست وین به دنبال آن است که یک توافق با آمریکا و توافقی دیگر با ایران درخصوص گام‌های بازگشت به برجام حاصل شود.
 روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش خود با اشاره به اینکه "ایران و آمریکا قرار است روز سه شنبه هفته جاری با هدف احیای توافق هسته‌ای 2015 در وین گرد هم جمع شوند" نوشت که این، گسترده‌ترین تلاش دولت آمریکا برای حفظ این توافق از زمان روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید است.
به نوشته این روزنامه، مقامات ارشد طرف‌های توافق هسته‌ای (شامل ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و اتحادیه اروپا) به همراه مقام‌های ارشد آمریکا قرار است از روز سه‌شنبه برای بحث درباره برجام در پایتخت اتریش گرد هم جمع شوند.
وال استریت ژورنال در ادامه با اشاره به اینکه "ایران هر گونه گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا درخصوص مسائل هسته‌ای را غیر ضروری دانسته است" نوشت: با این حال، نمایندگان هر دو کشور در این جلسه حاضر خواند بود. این روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه نوشت که حاضران در نشست وین به نبال آن هستند که دو توافق جداگانه به دست آورند. یک توافق با آمریکا و توافقی دیگر با ایران که گام‌های لازم برای بازگشت هر دو طرف به برجام و زمان بندی آن را مشخص می کند.وال استریت ژورنال همچنین در این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی و اروپایی مدعی شد که واشنگتن و تهران در هفته‌های گذشته از طریق میانجی‌های اروپایی پیشنهادهایی را درباره گام‌های اولیه‌ای که هر طرف می‌تواند بردارد، تبادل کرده‌اند.بنابر ادعای این مقامات، این تلاش‌ها به دلیل بی‌اعتمادی موجود میان دو طرف، دشواری مذاکره بر سر موضوعات فنی و سیاسی از طریق واسطه‌ها بی‌نتیجه مانده است.یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز گفته است که رایزنی‌ها درخصوص یک چارچوب زمانی برای بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای ممکن است چند هفته زمان ببرد اما امیدوار است که گفت وگوها تا اواخر ماه مه به نتیجه دست یابد.

 
برچسب ها: برجام