کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

لزوم توجه بیشتر به سالمندان در جامعه

14 فروردين 1400 ساعت 18:35


گروه جامعه: عضو هیئت امنای دانشگاه صدا و سیما گفت: باید توجه بیشتری به سالمندان در جامعه داشته باشیم.محمدمهدی مظاهری، دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران   اظهار کرد: افزایش شدید نسبت جمعیت سالمند به کل جمعیت چالشی است که کشور ما نیز مثل بسیاری از کشور‌های جهان با آن مواجه خواهد شد.او ادامه داد: به این منظور علاوه بر برنامه ریزی در جنبه‌های مختلف بهداشت، درمان و رفاه سالمندان باید به فکر تامین منابع لازم برای رویارویی با شرایط را نیز داشته باشیم پیشنهاد تشکیل کارگروه سالمندی و توسعه پایدار با همکاری همه دستگاه‌های مسئول و صاحب نظران پیگیری و محقق شود.
 

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران با تاکید بر ضرورت آمادگی برای چالش جامعه سالمندی در آینده کشور افزود: ابتدا باید این باور به وجود آید که سالمندی یکی از مراحل رشد انسان است و برخلاف نگرش معمول پایان زندگی نیست، بلکه باید یک روند طبیعی است که انسان در آن یافته‌های زیادی برای ارائه به جامعه و دیگر اقشار جوامع و ملل دارد.عضو هیئت امنای دانشگاه صدا و سیما ادامه داد: از سوی دیگر ما باید به پاس خدماتی که این قشر در طول عمر خود داشته است، ساز و کار‌های رفاه را برای آن‌ها فراهم کنیم که به این منظور در کشور‌های مختلف برنامه‌هایی تعریف شده است که می‌توان از این تجربه استفاده کرد.

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر با اشاره به اینکه باید سالمندانی سالم، شاد و فعال داشته باشیم، گفت: بنابراین علاوه بر حمایت نهاد‌های دولتی از سالمندان، سمن ها، نقش نهاد‌های غیردولتی و بخش خصوصی نیز در این میدان بسیار مهم است.مظاهری با تاکید بر اهمیت نقش بیمه‌ها در دوران کهنسالی گفت: ما اکنون شاهد تعداد زیادی از کهنسالان هستیم که پس از بازنشستگی مجبور به کار هستند تا معیشت خود را تامین کنند. اما همان اندازه که کار کودکان مردود است، کار کردن به اجبار در کهنسالی نیز مردود است و باید مورد توجه قرار گیرد. باید توجه کنیم که روش‌های حل این معضل، فراهم آوردن سازوکار اشتغال جوانان است تا آنان بار تکفل خانوار را برعهده گیرند و فشار را بر سایر اقشار کاهش دهند؛ بنابراین متولیان ساخت شهر در قبال این گروه سنی و اجتماعی مسئولیت مضاعف دارند چرا که اغلب سالمندان جوانان دیروز هستند، در شهر زندگی کرده‌اند و شهر را ساخته‌اند.

عضو هیئت امنای دانشگاه صدا و سیما در ادامه با اشاره به نظریه عمل اجتماعی، ادامه داد: در سالمندی بخشی نقش‌ها از سالمند حذف شده و نقش‌هایی که باقی مانده به روشنی تعریف نشده است. این نظریه می‌گوید برای داشتن پیری موفق باید نقش‌های دیگری و جدیدی کشف و وسایل جدیدی به وجود آید و برای سالمندان امکانات و وسایل متنوعی تعریف و از تجارب دیگر کشور‌ها نیز در این زمینه استفاده شود. از سویی حفظ روحیه در دوره سالمندی نکته بسیار مهمی است و تعامل روحیه میان سالمندان و سایر اقشار باید طراحی شود. ضمن اینکه حفظ و تقویت تعاملات اجتماعی بسیار مهم است و فضای شهری را می‌توان مکان ظهور تعاملات اجتماعی قلمداد کرد؛ بنابراین این فضا باید بستر‌های مناسبی را برای تعاملات گروه‌های مختلف مخصوصاً کهنسالان فراهم کند.
او بیان کرد: فضای عمومی شرایطی برای کهنسالان فراهم می‌کند که علاوه بر رابطه‌های با واسطه باید بتوانند بی واسطه نیز در این فضا فعالیت کنند. شهر سالمند شهری دسترسی پذیر است که امکانات رضایت بخشی در فضای شهری در اختیار جامعه سالمند نیز قرار می‌دهد. از جنبه‌های دیگر شهر دوستدار سالمند احترام به کرامت انسانی سالمندان است که باید در چنین شهری محقق شود. امری که در قرآن کریم نیز مورد تاکید قرار گرفته است.


کد مطلب: 264105

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/264105/لزوم-توجه-بیشتر-سالمندان-جامعه

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir