به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۷ - ۱۸:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب : ۲۶۴۶۳۲

فرار بزرگ زندانیان در نیجریه

فرار بزرگ زندانیان در نیجریه
گروه بین الملل: پس از حمله افراد مسلح به یک زندان در نیجریه، بیش از ۱۸۰۰ زندانی موفق به فرار شدند. به گفته مقام‌ها، تاکنون ۶ زندانی خود را معرفی کرده‌اند و از جمع کل زندانیان هم ۳۵ نفر در زندان باقی مانده بودند.
 مهاجمان مسلح ابتدا با منفجر کردن بخش اداری زندان توانستند وارد محوطه حیاط زندان شهر اوری شوند و پس از آن درهای بازداشتگاه را به روی زندانیان گشودند.
پلیس نیجریه گروه جدایی‎‌طلب «بومیان بیافرا»را مسئول این حمله دانسته است. اما آن طور که گزارش شده این گروه نقش داشتن در این حمله را رد کرده است.سازمان زندان‌های نیجریه می‌گوید در جریان این واقعه ۱۸۴۴ زندانی موفق به فرار شده‌اند.
این سازمان در اطلاعیه‌ای گفت: افراد مسلح با وانت‌های شاسی‌بلند و اتوبوس در حالی که تسلیحات سنگین داشتند ابتدا به ساختمان اداری زندان اوری حمله کردند و سپس وارد محوطه زندان شدند.
سخنگوی پلیس هم گفته مهاجمان حتی به سلاح‌هایی چون راکت‌انداز، مسلسل و مواد منفجره مجهز بوده‌اند.محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه این واقعه را «اقدامی تروریستی» خوانده که به گفته او از سوی «آنارشیست‌ها» روی داده. او به نیروهای امنیتی دستور داده که مهاجمان و زندانیان فراری را تحت تعقیب قرار دهند.سخنگوی گروه بومیان بیافرا گفت: اتهام‌هایی که دولت نیجریه متوجه این گروه کرده و آن را مسئول این حمله دانسته «دروغ» است.ایالت ایمو در نیجریه مدت‌هاست که پایگاه گروه‌های جدایی‌طلب معرفی شده است چرا که روابط میان دولت مرکزی و بومیان ایگبو این منطقه مدت‌هاست با چالش جدی روبروست.
از ماه ژانویه گذشته تاکنون چندین پاسگاه پلیس و خودروهای متعدد در جنوب شرقی نیجریه مورد حمله قرار گرفته و تعداد زیادی سلاح و مهمات به سرقت رفته است اما هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حملات را نپذیرفته است.


 
برچسب ها: نیجریه