به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۲۳:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۰/۱۰ ساعت ۱۲:۱۲
کد مطلب : ۲۶۴۸۲

پوسیدگی‌دندان‌شایع‌‌ترین بیماری‌جهان‌است

گروه جامعه: یک دندانپزشک پوسیدگی دندان را شایع‌ترین بیماری جهان دانست و گفت: این بیماری تا 90 درصد قابل کنترل است.
پوسیدگی‌دندان‌شایع‌‌ترین بیماری‌جهان‌است
دکتر شاهرخ رسولی تبار از پوسیدگی دندان به عنوان شایع‌ترین بیماری دهان و دندان در دنیا یاد کرد و گفت: پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری است که بشر با آن دست به گریبان است، اما به دلیل ناشناخته ماندن عوارض آن چندان مورد توجه نیست. به گفته این دندانپزشک، پوسیدگی دندان در 90 درصد موارد قابل کنترل است و این امر با دقت کافی در نگهداری و بهداشت دهان و دندان به سادگی امکان پذیر است. وی رعایت بهداشت دهان و دندان بخصوص در سنین بین شش تا 12 سالگی که در واقع سن رویش دندانهای دائمی است را در پیشگیری از پوسیدگی دندان مهم دانست.

این دندانپزشک افزود: نوع رژیم غذایی و نحوه مراقبت از دندانها نقش مهمی در پیشگیری از پوسیدگی دندان دارد. میکروب‌های موجود در دهان این توانایی را دارند که با استفاده از مواد غذایی بخصوص مواد قندی باقیمانده در سطح دهان اسید تولید کنند که این اسید وقتی در مجاورت مینای دندان قرار می‌گیرد سبب تخریب آن می‌شود. سطح بیرونی دندان را مینای دندان تشکیل می‌دهد که در عین حال که بسیار مقاوم است اما نسبت به مواد اسیدی به شدت آسیب‌پذیر است و ساختار مولکولی آن را از هم متلاشی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه لایه‌های درونی دندان به اندازه مینای دندان مقاوم نیستند، گفت: در صورت آسیب دیدن مینای دندان قسمت‌های زیرین فوق العاده آسیب پذیر می‌شود و این مسئله لزوم حفاظت از ساختار مینای دندان را نشان می‌دهد. با تمیز کردن دندان خصوصا فضاهای بین دندانی که با چشم دیده نمی‌شوند می‌توان به سادگی فرصت تخریب را از میکروبها گرفت. این دندانپزشک استفاده درست و هوشمندانه از مسواک در کنار نخ دندان را برای حفاظت از دندان‌ها توصیه کرد و گفت: بعد از خوردن غذا بخصوص در شب که محیط دندان ساعت‌ها بسته می‌ماند و محیط مناسبی برای رشد میکروب‌های داخل دهان فراهم می‌شود، حتما سطح دهان و دندان‌ها را از وجود پلاک‌های بوجود آمده پاک کنید.

رسولی تبار استفاده از نخ دندان و پس از آن حرکات آرام و جارویی مسواک را برای تمیز کردن سطح دندان‌ها مناسب دانست و گفت: پس از پایان مسواک زدن و شستن دهان چک کردن مجدد دندانها از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که در این زمان پلاک‌های باقیمانده در سطح دندان خود را به خوبی نشان می‌دهند و لذا این مرحله که در واقع لکه‌گیری نامیده می‌شود از اهمیت زیادی برخوردار است. وی دهان را ورودی مواد غذایی به بدن دانست و گفت: توجه به سلامت دهان و دندان در راستای دستیابی به سلامت از اهمیت زیادی برخوردار است.
مرجع : ایسنا