به روز شده در ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ - ۱۸:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب : ۲۶۴۸۶۶

مخالفت ایران با پیشنهادی برای توقف غنی‌سازی

مخالفت ایران با پیشنهادی برای توقف غنی‌سازی
گروه سیاسی: معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در نشست اعضای برجام گفت:تهران آزادسازی یک میلیارد دلار از دارایی‌های خود در قبال توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی را رد کرد.
عباس عراقچی  دور نخست مذاکرات برجام در وین را «سازنده» خواند و گفت: مذاکره‌کنندگان در وین خواهند ماند تا جلسه دیگری را در روز جمعه در خصوص برجام داشته باشند.
او اعلام کرد گفت‌وگوهای کارشناسی در وین در خصوص رفع تحریم ها و اقدامات برجامی ایران ادامه خواهد داشت.
 عراقچی همچنین گفت جمهوری اسلامی در نشست روز سه‌شنبه «دستیابی به هر گونه توافق در خصوص آزادسازی یک میلیارد دلار از پول ایران در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد را رد کرد».ایران قبلا اعلام کرده بود که تنها بعد از لغو کامل تحریم‌های آمریکا و راستی‌آزمایی آن، به تعهدات هسته‌ای خود باز خواهد گشت. جمهوری اسلامی همچنین مخالفت خود را با لغو تدریجی تحریم‌ها اعلام کرده است.در این میان نماینده روسیه در نشست اعضای برجام، مذاکرات روز سه‌شنبه را «موفقیت‌آمیز» خواند.
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با انتشار توئیتی نوشت:‌ مذاکرات موفقی انجام شد اما برای احیای برجام نیاز به زمان خواهد بود: «چه مدت زمان؟ کسی نمی‌داند. اما مسئله مهم این است که کمیسیون مشترک روز سه‌شنبه عملا به سمت رسیدن به این هدف گام برداشت».
اولیانوف  گفت: دو گروه از کارشناسان در زمینه‌ لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای تشکیل و مامور بررسی اقدامات لازم برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است.
انریک مورا، معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس نشست اعضای برجام در روز سه‌شنبه، نیز اعلام کرد که ما باید تمام تلاش خود را به بهترین وجه انجام دهیم تا برجام احیاء شود.این نشست با میانجی‌گری اتحادیه اروپا انجام می‌شود و هیات آمریکایی نیز به رهبری رابرت مالی نماینده ایالات متحده آمریکا در امور ایران به وین سفر کرده، اما در هتلی جداگانه مستقر شده است.ایران می‌گوید حاضر به مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست. اما اتحادیه اروپا مذاکراتی با هیات آمریکایی خواهد داشت. مورا می‌گوید هدف آشکار این نشست‌ها بازگشت کامل و موثر همه طرفین به تعهدات هسته‌ای خود بر اساس برجام است.

 
برچسب ها: برجام