به روز شده در ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ - ۱۸:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب : ۲۶۵۰۱۴

سودان قانون تحریم اسرائیل را لغو کرد

سودان قانون تحریم اسرائیل را لغو کرد
گروه بین الملل:کابینه سودان  لغو قانون تحریم اسرائیل مصوب سال ۱۹۵۸ که مورد تایید کشورهای عربی  در آن زمان قرار گرفته بود، مجاز دانست.
 کابینه سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد، کابینه مجوز لغو "قانون تحریم اسرائیل" را صادر کرد.
کابینه در عین حال نیز گفت، موضع سودان در قبال تشکیل کشور فلسطین در چارچوب راه حل دو کشوری ثابت است و این قانون در جلسه مشترک شورای ریاستی و کابینه برای صدور مجوز نهایی جهت اجرایی شدن مطرح خواهد شد.
تاکنون در سودان قانون تحریم اسرائیل مصوب سال ۱۹۵۸ اجرا می‌شد و شامل ممنوعیت هر گونه قرارداد و معامله سودانی‌ها با افراد دارای تابعیت اسرائیلی و شرکت‌های متعلق به اسرائیل است و همچنین طبق این قانون، هرگونه تبادلات تجاری با دولت عبری و واردات کالاهای تولید شده در اسرائیل چه جزئی و چه کلی ممنوع بوده است.
همچنین طبق این قانون، برای متخلفان ۱۰ سال زندان به اضافه جریمه نقدی در نظر گرفته شده بود.
در ژانویه گذشته سودان در جریان سفر استیون منوچین، وزیر خزانه داری سابق آمریکا به خارطوم توافقنامه ابراهیم را با اسرائیل امضا کرد.
در آوریل ۲۰۲۰ عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای انتقالی سودان و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پایتخت اوگاندا ملاقات کرده بود. دسامبر ۲۰۲۰ نیز آمریکا نام سودان را از لیست تروریستی خود بعد از موافقت خارطوم با عادی سازی روابط با تل‌آویو خط زد.
برچسب ها: اسرائیل