به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۷ - ۱۹:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ ساعت ۱۶:۵۶
کد مطلب : ۲۶۵۰۴۶
حسن روحانی:

برای تاخیر خرید واکسن به آمریکا فحش بدهید!

گروه سیاسی: رئیس قوه مجریه، گفت: ما هم به موقع واکسن سفارش دادیم و هم مقدار زیاد؛ اما برای اینکه پول منتقل شود تاخیر ایجاد شد و به همین دلیل نوبت ما در کوواکس عقب افتاد. مقصر این اتفاق هم آمریکاست، باید فحشش را به آمریکا بدهند!
برای تاخیر خرید واکسن به آمریکا فحش بدهید!
حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در پایان شصت و یکمین روز از آئین افتتاح طرح‌های ملی طی سخنانی گفت: برای همه ما بسیار خوشحال‌کننده است که امروز شاهد افتتاح پروژه‌های بسیار مهم بودیم، که عمدتا فناورانه و علمی بودند که در بسیاری از موارد ما را خودکفا کرده و نسبت به واردات بی‌نیاز می‌کند. در بخش واکسن یک تحول بزرگی را شاهد هستیم و  در خیلی از زمینه‌ها ما در غرب آسیا پیشگام هستیم. ما هر سال در پاییز میلیون‌ها دوز واکسن آنفولانزا وارد می‌کردیم که البته این مساله در سال ۹۹ تحت‌الشعاع کرونا قرار گرفت.
وی ادامه داد: در سال جاری هم البته خیلی نمودار نخواهد بود، به این دلیل که نیاز اصلی به واکسن کرونا وجود دارد اما در عین حال این واکسن نیاز ماست و ما سالانه از خارج وارد می‌کردیم و این که امروز مراحل لازم را طی کرده و به تولید واکسن آنفولانزا رسیدیم هم اتفاق خوبی است که امیدواریم در فصل پاییز بتوانیم از واکسن آنفولانزا استفاده کنیم.
روحانی در ادامه بیان داشت: برای ما جای غرور است که قدم به قدم در زمینه‌های مختلف فناوری خصوصاً بهداشت خودکفا می‌شویم. یک زمانی فکر می‌کردیم که خودکفا شدن غیرممکن است؛ چرا که معمولا آن‌هایی که در دنیا جلاد بودند محصولات موردنیاز ملت‌ها را به انحصار می‌گرفتند ولی امروز در این حوزه‌ها خودکفا شدیم. البته ترامپ روی دست همه جلادهای تاریخ زد و علیه ملت ایران یک جنگ تمام عیار را شروع کرد. حتی وقتی که کرونا آمد و خود آمریکایی‌ها یکی از کشورهایی بودند که بیشترین آسیب را از این مساله دیدند،  همه دیدند که دولت یاغی آمریکا هیچ نرمشی نسبت به تحریم‌ها نشان نداد و مشکلات سختی پیش روی ما بود. همه دیدیم ما برای اینکه واکسن را از کوواکس بخریم با چه مشکلاتی موجه شدیم و امروز هم دولت جدید آمریکا به زبان معترف و مدعی است که ترامپ شکست خورده و راه غلط را انتخاب کرده و همه عالم این را می‌دانند که فشار حداکثری علیه ملت ایران برای اهدافی که مدنظر داشتند شکست خورده است.
وی افزود: البته مردم ما در فشار و رنج و زحمت فراوانی در این سه سال قرار گرفتند اما اینکه ما در این جنگ سه ساله بایستیم و موفق و پیروز شویم یکی از افتخارات ملت ایران، دولت ایران و رهبری انقلاب است که از روز اول هدایت‌های لازم را برای دولت و مسیری که باید انتخاب شود، داشتند. امروز ما خیلی خوشحالیم که در حال رسیدن به خودکفایی هستم؛ ان شاء الله در زمینه کرونا هم برسیم به نقطه‌ای که بتوانیم واکسن را تولید کنیم. مشاهده می‌کنید‌ که رسانه‌های ضدایران این روزها حرف می‌زنند که ایران نتوانست به موقع واکسن تامین کند، در کل دنیا تعداد کشورهایی که توانسته‌اند به میزان نیاز واکسن تامین کنند به تعداد انگشتان دو دست نیستند. به این علت که یک جمعیت چند میلیاردی نیاز به تولید واکسن دارند و تولید میلیونی است و برای کرونا هم نیاز به دوبار تزریق وجود دارد.
وی ادامه داد: ما هم به موقع سفارش دادیم و هم مقدار زیاد سفارش دادیم اما یکماه، دوماه برای اینکه پول منتقل شود تاخیر ایجاد شد و به همین دلیل نوبت ما در کوواکس عقب افتاد. مقصر این اتفاق هم آمریکاست، باید فحشش را به آمریکا بدهند اما به بخش درمان و دولت حمله می‌کنند. البته این رسانه‌های ضد ایران و ضد مردم ایران همواره شکست خورده و رسوا هستند. وی در بخش دیگری ابراز داشت: ما در حال تزریق واکسن هستیم و سفارش های قابل توجهی داشتیم، در یک مورد ۱۰ میلیون دوز قرار بوده وارد شود اما جلوگیری کردند. همچنین ۱۶ میلیون دوز خریداری کردیم از کوواکس که مرحله‌ای وارد می‌شود. از هند هم خریداری کردیم و پول را هم پرداخت کردیم اما می‌گویند قوه قضائیه مانع شده است. وی افزود: من از روز اول دستور دادم و تاکید کردم هیچ چیز برای ما مقدم و اولی بر واکسن نیست . الحمدلله مدافعان سلامت ما اکنون در حالا استفاده از واکسن هستند و ان‌شاءالله در مرحله دوم افرادی که شرایط سنی بالا دارند استفاده خواهند کرد. همچنین محققان ما در تلاش هستند تا واکسن‌های داخلی را نیز به بازار برسانند و ان‌شاءالله تا دوماه دیگر که واکسن بیاید، روسیاهی به ذغال خواهد ماند.
 
برچسب ها: حسن روحانی