>> برنامه‌ای برای خروج آمریکاییان از عراق وجود ندارد - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب : ۲۶۵۰۵۲

برنامه‌ای برای خروج آمریکاییان از عراق وجود ندارد

برنامه‌ای برای خروج آمریکاییان از عراق وجود ندارد
گروه بین‌الملل: نمایندگان ایالات متحده آمریكا و عراق پس از برگزاری سومین دور گفتگوهای استراتژیک دو کشور اعلام کردند که مأموریت نیروهای آمریكایی در عراق به ماموریتهای آموزشی و مشورتی تغییر خواهد یافت و به این ترتیب نیروهای نظامی باقی مانده در این کشور در پستهای جدید مستقر شده و به فعالیتهایشان ادامه خواهند داد.
به گزارش یورونیوز، با این حال هر دو طرف گفتگوها در بیانیه‌هایشان تاکید کردند که زمان استقرار این نیروها در پستهای جدید در مذاکرات فنی آینده مشخص خواهد شد؛ زمان برگزاری این گفتگوهای فنی هنوز اعلام نشده است. دو طرف همچنین در این بیانیه‌ها بر ادامه همکاری‌های امنیتی تاکید کردند. گفتگوهای عراق و آمریکا از ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی یعنی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شده بود اما شیوع ویروس کرونا باعث متوقف شدن این گفتگوها شد و بر این اساس، مذاکرات روز چهارشنبه اولین دور این گفتگوها در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن محسوب می‌شد که حضور نظامیان آمریکایی در خاک عراق یکی از محورهای آن بود.
عراق پیش از این در آخرین دور گفتگوها در سال گذشه میلادی خواستار خروج نظامیان آمریکایی از عراق شده بود؛ علت طرح چنین درخواستی عمدتا فشار جناح‌های سیاسی شیعه در این کشور و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران بود. از جمله افراد شرکت کننده در دور جدید این گفتگوها آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و دیوید هیل، معاون وزیر خارجه در امور سیاسی و در طرف عراقی نیز فواد حسین، وزیر خارجه عراق بودند. در بیانیه‌ای که پس از این گفتگوها از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است که در کنار افزایش ظرفیت نیروهای امنیتی عراق، ماموریت نیروهای آمریکا و متحدانش این کشور «بر آموزش و مشاوره متمرکز خواهد شد و به این ترتیب امکان استقرار دوبارۀ نیروهای نظامی باقی مانده در عراق فراهم می‌شود.»
جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون نیز اعلام کرد بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا به معنای توافق برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق نیست. او گفت: «آنچه در آن بیانیه آمده، تأیید مجدد بر مشارکت ما با عراق و اهمیت مأموریتی است که هنوز علیه داعش در جریان است.» ژنرال یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق نیز اعلام کرد که مصطفی كاظمی، نخست‌وزیر عراق دستور تشكیل كمیته‌ای را داده تا مذاكرات فنی را با طرف آمریكایی انجام دهد و به این ترتیب «سازوكارها و زمان بندی» مربوط به استقرار مجدد نیروهای آمریکایی مشخص شود. مقامات عراقی و آمریكایی می‌گویند از خروج برنامه‌ریزی شده این نیروها حمایت می‌كنند؛ با این وجود زمان اجرای چنین برنامه‌ای با توجه به دامنه تهدیدات گروه داعش روشن نیست. بر اساس اطلاعات پنتاگون، در ماه‌های گذشته شمار نیروهای آمریکایی در عراق به حدود ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *