به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۱۳:۴۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۰ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۲۶۵۱۴۶

تخلف صورت گرفته است آنهم تخلفی آشکار!

تخلف صورت گرفته است آنهم تخلفی آشکار!
گروه اقتصادی: بعد از صدور احکام فروردین ماه، بازنشستگان کارگری طی تماس‌های مکرر نسبت به‌عدم احتساب متناسب‌سازی دور اول در افزایش سال ۱۴۰۰ اعتراض کردند. این بازنشستگان می‌گویند: آنطور که وعده داده بودند متناسب‌سازی را جزو پایه حقوق به حساب نیاورده‌اند و مبنای افزایش را حقوق تیرماه – قبل از اجرای متناسب سازی- قرار داده‌اند.حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با تایید این اعتراضات برحق می‌گوید: حرف بازنشستگان درست است و اعتراض‌شان کاملاً بجاست. متاسفانه سازمان تامین اجتماعی ما بازنشستگان را فاقد دانش و اطلاعات بیمه‌ای می‌داند. به نظر می‌رسد کارشناسان سازمان با این محاسبات ناعادلانه نه تنها بازنشستگان بلکه مدیریت مجموعه را هم فریب داده‌اند چراکه مدیرعامل سازمان در جلسات متعددی که داشتیم حرف‌ها و خواسته‌های ما را قبول داشتند و قول دادند که متناسب‌سازی جزو پایه حقوق باشند و مشمول افزایش شود.وی ادامه می‌دهد: این محاسبه‌ای که صورت گرفته به روشنی خلف وعده است و از توافق‌های پیشین تخطی شده است. در توافق خردادماه قرار شده بود هرچه آورده متناسب‌سازی است در افزایش حقوق ۱۴۰۰ منظور شود و متناسب‌سازی جزو پایه حقوق قرار بگیرد اما اکنون می‌بینیم که خلاف این توافقات، حقوق تیرماه سال قبل را مبنای افزایش قرار داده‌اند و متناسب‌سازی مردادماه را در افزایش منظور نکرده‌اند.

تخلف صورت گرفته است آنهم تخلفی آشکار!
صادقی با بیان اینکه بدون تردید تخلف صورت گرفته، تاکید می‌کند: ما در مقابل این تخلف آشکار ساکت نمی‌نشینیم و از حق بدیهی و قانونی بازنشستگان کوتاه نمی‌آییم. اگر ثابت شود که این اقدام سازمان عمدی بوده، بدون تردید بازهم اعتراض خواهیم کرد و تا مطالبه حقوق خود از پای نخواهیم نشست. باید بدانند که خود کارشناسان سازمان با این رفتارها، بستر نارضایتی و اعتراض بازنشستگان کشور را عامدانه فراهم می‌کنند.به گفته این فعال صنفی بازنشستگان کارگری، کارشناسان سازمان تامین اجتماعی بر این باور غلط هستند که بازنشستگان فاقد دانش محاسباتی هستند و از پس محاسبه چند عدد و رقم ساده هم برنمی‌آیند.

وی با تاکید بر اینکه این باور از اساس اشتباه است، می‌افزاید: سازمان بیمه‌گری که منفعتش به صاحبان اصلی آن یعنی بیمه‌شدگان نمی‌رسد و تمام منافع آن فقط نصیب یک عده خاص یعنی پرسنل و کارشناسان خود سازمان می‌شود، نبودنش بعهتر از بودنش است؛ تا کی بازنشسته برای یک لقمه نان و برای حق قانونی خود کفش آهنین به پا کند و دوندگی نماید؟!صادقی معتقد است؛ صداقت و کارایی کارشناسان بیمه‌ای صندوق‌های کشوری و لشگری به مراتب از صداقت کارشناسان سازمان تامین اجتماعی بهتر و بالاتر است با اینکه این صندوق‌ها پولی در بساط ندارند و حق و حقوق بیمه شدگان خود را با التماس از خزانه دولت می‌گیرند!

بسیار دوندگی کردیم اما…
او ادامه می‌دهد: متاسفم که اینهمه دوندگی و ممارست بازنشستگان کارگری به اینجا ختم شد؛ ما در سال گذشته رفتیم جلوی مجلس و بارها با تک تک نمایندگان مجلس صحبت کردیم؛ مقابل نهادها