به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۱۰:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب : ۲۶۵۵۴۸

توصیه فنی برای خریدوفروش دلار

توصیه فنی برای خریدوفروش دلار
گروه اقتصادی: چرا سکه بازان به ناگاه دست به فروش عجولانه زدند و محدوده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی قیمت سکه از دست رفت؟ این سوالی بود که ذهن بازیگران دلار را در روز شنبه به خود مشغول و برخی از آن ها را دچار هراس کرده بود. آن ها تصور می کردند، ممکن است بازیگران بزرگ بازار سکه انتظار افت شدید قیمت ها را داشته باشند. بااین‌حال، معامله‌گران دلار در بازار ارز نشانه معناداری برای ادامه افت قیمت پیدا نمی کردند. از یک سو قیمت دلار در هرات افغانسستان نسبتا بالا مانده بود و از سوی دیگر، درهم امارات توانسته بود خود را بالای محدوده ۶ هزار و ۸۲۰ تومانی نگه دارد. این اتفاقات متناقض در کنار اخبارهای متفاوت موجب شده بود که دیروز جو سردرگمی زیادی در بازار شکل بگیرد.

اخبارهای متناقض در بازار ارز
شاید فقط در ایران باشد که پس از اعلام موضع یک مقام اقتصادی شایعه های درباره راهبرد اقتصادی بالا باشد. منتقدان سیاسی دولت که در بخشی از جناح معروف به اصولگریان قرار دارند تاکید دارند دولت منابع ارزی بالایی را ذخیره کرده تا در نزدیکی انتخابات باهدف اثر گذاری بر قیمت دلار به بازار ارز تزریق کند. از طرف دیگر رئیس‌کل بانک مرکزی رسما اعلام کرده ارز پاشی نخواهد کرد. این اخبار متفاوت که از سوی طیف های مختلف در جریان رسمی در قدرت بیان می‌شود بازار را گیج کرده است. برخی معامله‌گران دلیل چنین سردرگمی را تفاوت اعلانی و اعمالی سیاست ها در سنوات قبل عنوان می‌کنند. درواقع عده ای که تصور کاهش قیمت دارند بر دو فرضیه اصرار دارند.
نخست: ایران و آمریکا در مسیر رسیدن به توافق قبل از انتخابات ایران قرار دارند در این مسیر قیمت دلار و سایر ارزها به دلیل انتظارات مثبت نزولی خواهد شد.

دوم: عده دیگری اعتقاد دارند، سیاست گذار پیش از شروع انتخابات اقدام به ارز پاشی در بازار خواهد کرد تا با کاهش قیمت دلار زمینه اثر گذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در خرداد شود. چنین اخبار کاهشی مورد مخالفت برخی دیگر از معامله‌گران قرار می‌گرفت. گروهی که تصور می‌کند قیمت دلار در بازار روند صعودی دارد به‌سختی های توافق بین ایران و آمریکا اشاره دارد.این گروه در خصوص تزریق ارز به بازار باهدف کاهش قیمت دلار و سایر ارزها نیز به سخنان چند روز پیش رئیس‌کل بانک مرکزی استناد می‌کند. از دید این گروه رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرده است که اهل ارز پاشی نیست و درنتیجه نباید انتظار افت مقطعی و شدید دلار را داشت. ارز پاشی سیاستی است که شاید در کوتاه‌مدت قیمت را کاهشی کند ولی معمولاً منجر به نوسانات شدیدت