به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۱۰:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب : ۲۶۵۶۲۳

رمزی کلارک، وكیل آمریكایی صدام درگذشت

رمزی کلارک، وكیل آمریكایی صدام درگذشت
گروه بین الملل: وزیر پیشین دادگستری آمریکا که هم از حقوق سیاهان دفاع می‌کرد و هم وکیل مدافع کسانی چون صدام حسین بود درگذشت. رمزی کلارک در دهه شصت میلادی در تدوین قوانین مدنی ایالات متحده نقشی برجسته داشت.
 شارول ولچ، نوه رمزی کلارک  اعلام کرد حقوقدان و وزیر سابق دادگستری آمریکا روز جمعه در سن ۹۳ سالگی در نیویورک درگذشت.
رمزی کلارک در دهه شصت قرن بیستم به خاطر دفاع از حقوق سیاهان و نقشی مهمی که در تدوین برخی قوانین مهم مدنی در ایالات متحده داشت به شهرت رسید و در طول زندگی در نقش وکیل مدافع برخی از متهمان به ارتکاب جنایت جنگی نیز ظاهر شد.کلارک ۱۹۲۷ در شهر دالاس ایالت تکزاس به دنیا آمد، در جوانی به تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و تجربیاتش از حضور در میدان‌های جنگ جهانی دوم در شکل‌گیری شخصیت و نگاهش به جهان نقش مهمی داشت. پدر او قاضی دادگاه عالی بود و خودش در دانشگاه شیکاگو در رشته حقوق تحصیل کرد.
رمزی کلارک از سال ۱۹۶۷ وزیر دادگستری دولت ليندون جانسون و برای دو سال دادستان کل ایالات متحده بود. او در دفاع از حقوق سیاسی شهروندان آفریقایی‌تبار آمریکا و تدوین قانون حقوق مدنی در سال ۱۹۶۸ از شخصیت‌های کلیدی بوده است.یکی از اقدام‌های شاخص او در آن زمان طرح شکایتی در دادگاه عالی فدرال علیه تفکیک نژادی در مدرسه‌های ایالت‌های شمالی آمریکا بود.
کلارک از زمان خاتمه همکاریش با دولت جانسون یکی از منتقدان سرسخت سیاست خارجی آمریکا بود و آن را "نسل‌کشی" توصیف می‌کرد. او همچنین منتقد برجسته بودجه هنگفت نظامی دولت‌های آمریکا بوده است که آن را "به طور آشکار جنون‌آمیز" می‌خواند.
 رمزی کلارک در تقابل با سیاست‌های رسمی دولت آمریکا، در جریان جنگ ویتنام با نمایندگان حزب کمونیست در هانوی دیدار کرد، اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی را "قابل‌فهم" خواند و از مخالفان حمله نظامی آمریکا به عراق بود.
رمزی کلارک پس از کناره‌گیری از مسئولیت‌های سیاسی به عنوان وکیل مدافع مشغول کار شد و در محاکمه برخی از متهمان به ارتکاب جنایت جنگی به دفاع از آنها پرداخت. او در توضیح این گونه اقدام‌ها بارها تاکید کرده که هر انسانی حق دارد در دادگاه از دفاعی متناسب برخوردار باشد.از میان موکلان رمزی کلارک می‌توان از صدام حسین دیکتاتور عراق، اسلوبودان میلوشویچ، رئیس‌ جمهوری سابق صربستان و چارلز تیلور، سیاستمدار سابق لیبریایی نام برد.
میلوشویچ سال ۲۰۰۱ بازداشت و به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه محاکمه و محکوم شد. او سال ۲۰۰۶ در زندان درگذشت.
 جان هیلی، رئیس وقت شعبه آمریکای سازمان عفو بین‌الملل در سال ۱۹۹۰ گفته بود رمزی کلارک یکی از قابل احترام‌ترین مبارزان حقوق بشر در جهان است. روی ویلکینز، سیاستمدار و از فعالان سرشناس جنبش حقوق مدنی در آمریکا می‌گوید کلارک نخستین مرد سفید پوست با نفوذی بوده که او تجربه کرده که سیاه‌پوستان فقیر را جدی می‌گرفت. پس از انتشار خبر مرگ رمزی کلارک شخصیت‌های گوناگونی در سراسر جهان به تقدیر از او پرداختند و از فعالیت‌هایش در زمینه دفاع از حقوق بشر تقدیر کردند.
حنان اشراوی، سخنگوی پیشین سازمان آزادی‌بخش فلسطین در یک پیام توئیتری نوشت: «فلسطین سوگوار درگذشت رمزی کلارک است که نهم آوریل در ۹۳ سالگی درگذشت. او مدافع خستگی‌ناپذیر حقوق فلسطینی‌ها و حقوق بشر بود.»


 
برچسب ها: آمریکا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *