به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۰:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۳ ساعت ۱۶:۰۸
کد مطلب : ۲۶۵۸۳۹

ورود سیستم‌های امنیتی به خرابکاری نطنز

ورود سیستم‌های امنیتی به خرابکاری نطنز
گروه سیاسی: رئیس سازمان انرژی اتمی اقدام تروریستی روز یکشنبه در سایت نطنز را "خرابکاری" خواند و گفت: قطعا این اقدام خرابکاری بود. حادثه ای نبود که  اتفاقی روی داده باشد. سیستم‌های امنیتی به این مساله ورود پیدا کردند.
علی اکبر صالحی در پاسخ به این که حادثه روز یکشنبه ارتباطی با حادثه تیرماه سال ۹۹ مرتبط با مرکز مونتاژ سانتریفیوژها دارد گفت: خیر این دو حادثه از هم جدا هستند.صالحی با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در نطنز اظهار کرد: دشمن دلش می‌خواهد یاس و ناامیدی را در دل ملت ما بکارد اما کور خوانده است.وی ادامه داد: آنها (دشمن) در گزارش هایی که می دهند، می گویند ۹ ماه فعالیت‌های هسته ای را در نطنز عقب انداخته ایم، اما من به شما می‌گویم، ظرف چند روز آینده شاهد خواهید بود بخش قابل توجهی از خرابکاری هایی که دشمن انجام داده بود، جبران خواهد شد.
 این کشور باز نمی ایستد و هر کاری کنند ما با قوت و قدرت جلو می‌رویم. بهترین نوع بازدارندگی حفظ نشاط، روحیه و آمادگی است تا به دشمن نشان دهیم که این ملت تسلیم ناپذیر است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بار قبل (اقدام تروریستی در تیرماه ۹۹) هم که اقدام خبیثانه کردند و سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ را از بین بردند، بخش قابل توجهی از آن سالن را احیا کردیم و همین امروز این سالن را سرپا کردیم، ضمن اینکه در دل کوه داریم سالن‌های متعدد و پیشرفته می‌سازیم. البته بگویم که ما از نظر حفاطتی و امنیتی اقدامات جدی را به کار گرفتیم. سیستم‌های امنیتی ما به ریشه‌یابی اتفاق اخیر رسیدند و خودشان بعدا اطلاع رسانی می‌کنند اما سرنخ‌ها پیدا شده است.
وی تصریح کرد: در صنعت هسته‌ای کارهای ایذایی ما را متوقف نمی‌کند و این شعار نیست. من هیچ وقت اهل شعار نبودم آنچه گفتم را اعتقاد داشتم و به آن عمل کردم. همین امروز سیستم برق اضطراری در نطنز راه اندازی شد و ظرف روزهای آینده سیستم برق اصلی هم وصل می شود و بقیه امور پیش می رود. همین الان غنی سازی در نظنز با قوت انجام می شود و متوقف نشده است.
وی ادامه داد: بخشی از ماشین ها به خاطر حادثه روز گذشته از مدار خارج شدند و بخشی باید بازنگری شود و آنهایی که آسیب دیدند جایگزین می شوند. این را بگویم هر اتفاقی که افتاده است جبرانش چندین درصد بالاتر بوده است. ما بعد از حادثه اخیر هم، جبرانش را ۵۰ درصد بیشتر خواهیم کرد. راه مقابله ما راه شرافتمندانه و کوشش و تلاش است، ولی راه آنها خبیثانه است. جبران اتفاقات روی داده، بازگرداندن گذشته نیست بلکه جبران گذشته به علاوه اقدامات دیگر است که بعدا اطلاع رسانی می شود.معاون رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به این پرسش که برخی گفته اند در واکنش به اقدام  تروریستی روز گذشته مذاکرات در وین باید متوقف شود؟ گفت: هر چیزی جای خودش. مذاکرات جای خود. اقدامات ایذایی دشمن نشان از توفیقات فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشور است که به عنوان یک پشتواته قوی برای مذاکره‌کنندگان کشور بود. اینها فکر می کردند با این کار می توانند این پشتوانه را تضعیف کنند که قطعا اشتباه کردند. پشتوانه ما قوی تر شد و مذاکرات همه سر جای خودش است.وی افزود: سانتریفیوژهایی که صدمه دیدند را با هم نوع خودش جایگزین می‌کنیم اما گفتم با اصلاحاتی که کیفیت و کارآمدی سانتریفیوژها را حداقل ۵۹ درصد بالا می برد.وی در پاسخ به اینکه بخش آسیب دیده در نظنز، همان بخشی است که سال گذشته در تیرماه آسیب دید؟ اظهار کرد: اینها دو حادثه جدا هستند. سالن مونتاژ را احیا کردیم و تعداد مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید ما در حد قابل قبولی بالا رفته است و عملا اتفاق سال گذشته را جبران کردیم.صالحی در پاسخ به اینکه ماشین های آسیب دیده عمدتا IR۱ بوده است گفت: عمدتا IR۱ بوده اند، اما گفتم این ماشین ها که جایگزین می شوند با راندمان بالای ۵۰ درصد خواهد بود. دشمن بفهمد هر قدم ایذایی را بردارد ما به قبل برنمی گردیم بلکه به وضعیت بالاتر می رویم.

 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *