به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۰۸:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۴ ساعت ۱۳:۳۹
کد مطلب : ۲۶۶۰۲۷
رئيس اسبق سازمان ‌انرژی‌ اتمی ایران: طراحی دشمن خیلی قشنگ بود!

در نطنز چند هزار سانتریفیوژ و عمده امکانات غنی‌سازی از بین رفت

گروه سیاسی: رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، اعلام کرد در انفجار روز یکشنبه در سایت هسته‌ای نطنز چندین هزار سانتریفیوژ و همچنین «بخش عمده‌ای از امکانات غنی‌سازی» کشور آسیب دیده و از بین رفته است.
در نطنز چند هزار سانتریفیوژ و عمده امکانات غنی‌سازی از بین رفت
علیرضا زاکانی، طی یک مصاحبه تلویزیونی با صداوسیمای جمهوری اسلامی درباره مساله نفوذ به تاسیسات هسته‌ای نطنز اشاره کرد «یک مجموعه پرظرفیت» هسته‌ای که در پی خرابی برای تعمیر به خارج از کشور منتقل شده بود، با «۳۰۰ پوند» مواد منفجره به کشور بازگردانده شد، اما سیستم امنیتی جمهوری اسلامی متوجه آن نشد. این نماینده مجلس تایید کرد که «بخش عمده‌ای» از امکانات غنی‌سازی کشور و همچنین «چند هزار سانتریفیوژ» در پی حادثه دوم نطنز از بین رفته است. او همچنین گفت در تاسیسات هسته‌ای نطنز در یک «میز کار با لوازم حساس» مواد منفجره کارگذاری شده بود. زاکانی در ادامه اشاره کرد تصویب قانونی برای غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد اورانیوم که سازمان انرژی اتمی ایران «نمی‌تواند زیر بار آن نرود»، پاسخ مناسبی از سوی جمهوری اسلامی به خرابکاری در نطنز خواهد بود.
...

طراحی دشمن خیلی قشنگ بود!
فریدون عباسی،‌ رییس کمیسیون انرژی مجلس هم درباره پیچیدگی نفوذ و عملیات تخریب در نطنز گفته است از منظر علمی در این حادثه «طراحی دشمن خیلی قشنگ بود!» رئيس اسبق سازمان‌انرژی‌اتمی افزود: سیستم برق تاسیسات نطنز که ۴۰-۵۰متر زیرزمین بوده، در یک انفجار پیچیده نابود شده است.
....
اشاره زاکانی و عباسی از مجلس به ابعاد نفوذ و تخریب تاسیسات هسته‌ای نطنز در حالی صورت می‌گیرد که روز دوشنبه اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهور، در این زمینه گفته بود: «باید دستگاهی که مسئول شناسایی و جلوگیری از اقدامات دشمن بوده و در این زمینه توفیقی بدست نیاورده است، بازخواست شود.» دومین حمله تخریبی به تاسیسات هسته‌ای نطنز در حالی روز یکشنبه و در کمتر از یک سال صورت گرفت که مقام‌های سازمان انرژی اتمی ابتدا آن را «حادثه» بدون تلفات عنوان کرده بودند اما با انتشار گزارش رسانه‌های اسرائیل و آمریکا از ابعاد حادثه، اکنون مقام‌های تهران از امکان «فاجعه انسانی و محیط زیستی» در پی آن سخن می‌گویند. مقام‌های ایران بر ضرورت «انتقام» از اسرائیل به دلیل نقش داشتن در این حادثه تاکید کرده‌اند.

اظهارات علی ربیعی
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص جزییات حادثه روز یکشنبه در مجتمع نظنز و حجم خسارات آن گفت:
* روز یکشنبه خرابکاری در کانال کابل های برق رسان به سامانه ماشین‌های سانتریفیوژ رخ داد. این یک حمله بیرونی نبوده و محل خرابکاری نیز کاملا مشخص شده است. خسارت وارد شده به سرعت قابل رفع و جبران است و پرسنل غیور سازمان انرژی اتمی در حال تلاش شبانه روزی هستند.
* مقرر شد به جای سانتیفیوژهای IR1 سانتیفیوژهای IR6 مجددا نصب شود.
قطعا هدف این تخریب‌ها از کار انداختن سانتیفیوژها بوده است و من امروز اعلام می کنم براساس یک تصمیم ملی و یک خواست مدنی چرخ سانتریفیوژهای ما برای همیشه خواهد چرخید، هر روز بهتر از دیروز.
* هدف اصلی این خرابکاری سیاسی است تا نگذارند دستیابی مردم ایران به حقوق خود در عرصه جهانی به ثمر بنشیند.
* تجربه به ما نشان می دهد هرگاه در عرصه جهانی گامهای موثری را بر می داریم دشمن استراتژیک ایران و مردم ایران کینه‌توزانه علیه منافع ملت به اعمال تروریستی ناجوانمردانه دست می زند.
* هدف این گونه تخریب‌ها هم حمله به توانایی‌های فنی و هم حمله به توانایی‌های سیاسی ایران است. آنها به دنبال تضعیف روحیه جوانان غیور در صنعت هسته‌ای و ایجاد یاس و ناامیدی در مردم هستند.
* ما قطعا پاسخ محکم خواهیم داد. ایران به این گونه اقدامات استراتژی، پاسخ سه گانه را دنبال می کند.
* اول حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ دانسته و مجازات خواهند شد. کانون این پاسخ نیز در سرزمین متجاوز خواهد بود.
* پاسخ دوم ما پیشرفت و گسترش فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای در کشور است.
* پاسخ سوم در عرصه سیاسی است. با عقب راندن تحریم‌ها و تلاش مضاعف برای کسب حقوق ملت ایران اهدف تروریست‌ها را ناکام خواهیم گذاشت. ما در دام عملیات تحریکی دشمن ایران قرار نمی گیریم، به مسیر درست خود در عرصه بین المللی ادامه داده، تحریم را خواهیم شکست و به تامین و گسترش صلح و امنیت جهان و منطقه کمک خواهیم کرد، اجازه نمی دهیم زندگی ننگین شما که مثل انگل فقط در فضای ناامن ممکن است ادامه دهید.
* شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه وجود دارد. اول آنکه مقامات این رژیم از ترس پاسخ قاطع ایران با اظهارات دو پهلو شادمانی می کنند.
* دوم اینکه خوشبختانه وزارت اطلاعات و متخصصان ضد جاسوسی ما در ماه‌های گذشته و پس از شهادت شهید فخری زاده چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضایی قرار گرفته است.
* در این حادثه هم فرد خائن به ملت شناسایی و هویت او مشخص شده است و اقدامات لازم در دست پیگیری است.