به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۰۸:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۴ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۲۶۶۰۲۸

کاهش محدودیت‌های کرونایی در انگلیس

کاهش محدودیت‌های کرونایی در انگلیس
گروه جامعه: محدودیت‌های کرونایی انگلیس در روز گذشته کاهش یافت و بسیاری از مردم این کشور هیجان زده و خوشحال به روند زندگی معمولی نزدیکتر شدند.سه ماه پس از تعطیلات سراسری و شروع دوباره کار و زندگی در انگلیس مردم در روز دوشنبه در برابر فروشگاه‌ها صف کشیدند، رستوران و بارها باز شدند. بسیاری از آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی نیز از مشتریان خود در این  کشور استقبال کردند. "بوریس جانسون" نخست‌وزیر بریتانیا پس از اعمال سخت ترین محدودیت‌ها در دوران صلح بریتانیا اعلام کرد که بازگشایی‌ها "اصلی ترین قدم" به سوی آزادی است و از مردم خواست در برابر ویروس تهدیدآمیز کرونارفتاری مسئولانه داشته باشند.


"جانسون" که مدل موی نامنظم‌ به علامت مخصوص او تبدیل شده، یکی از هزاران نفری بود که پس از بازگشایی انگلیس در روز گذشته برای کوتاه کردن مویش به سلمانی رفت. او از اوایل ژانویه (اواسط دی) تا دیروز برای کوتاه کردن موهایش منتظر مانده بود.بسیاری از مردم نیز تا نیمه شب و اوایل صبح در برابر رستوران، کافه و بارها صف کشیدند و با دوستان و عزیزان خود خوش گذراندند."متیو مک گوینس" دانشجوی 21 ساله از یکی از کافه‌های جنوب لندن کار می‌کند گفت: از شب قبل تصمیم گرفتیم برای خوش گذرانی و صبحانه  به اینجا بیاییم".
او گفت: من نمی‌خواستم امشب را در ین فضا کار کنم. این موضوع مسخره است."مت کولهان" در اواخر روز دوشنبه در "اسکای لایت" در مرکز لندن گفت که بیش از 113 کیلومتر را از شرق انگلستان سفر کرده تا از فضای شاد مردم پس از بازگشایی در این بخش لندن لذت ببرد.

براساس آمار رسمی بریتانیا در سال 2020، این کشور با کاهش 9.8 درصدی تولید ناخالص داخلی با بدترین سال اقتصادی خود در 300 سال گذشته مواجه شده است و اینک  خرج کردن مردم در کافه و رستوران‌ها برای بهبود اقتصاد بریتانیا حیاتی به شمار می‌آید.تا کنون در بریتانیا بیش از 127 هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید- 19 جان‌باخته‌اند. با این آمار بریتانیا پنجمین کشور با بیشترین میزان مرگ و میر کرونا در جهان است.با این حل بسیاری از مردم انگلیس در هوای غیرمعمول سرد این موقع سال در مقابل شعب فروشگاه‌های لباس "پرایمارک" در بیرمنگام و دیگر شهرهای انگلیس صف کشیدند.

شعب فروشگاه‌های زنجیره ای "جان لوئیس" نیز از افزایش 200 درصدی فروش لباس خود خبر دادند. آنها اعلام کردند مشتریان ظروف، کالاهای بلوری و هدایای دیگری را برای دوستان و خانواده‌های خود خریداری کرده‌اند. خانواده‌های انگلیسی پس از رفع محدودیت‌ها می‌توانند در خانه‌های خود مهمانی دهند یا به مهمانی روند.
بسیاری نیز در یک پارک تفریحی در نزدیکی لندن جمع شده و برای استفاده از وسایل بازی به سمت دستگاه‌های بازی دویدند. برخی از مردم نیز در کافه و رستوران‌های روباز گفتند که از لباس های گرم خود را برای حضور در فضای باز استفاده کرده‌اند.

"مگی گریو" نیز در شمال لندن سالن زیبایی "بیوتی کچر" را باز کرد تا لیست طولانی رزروهایش رسیدگی کند.
خانم "مگی گریو" مدیر آرایشگاه‌های "بیوتی کچر" در شمال لندن گفت: "من از دیدن مشتریانم بسیار هیجان زده هستم.  می‌خواهم ببینم آنها چه حالی دارند و پس از رسیدگی به موهایشان چه احساسی خواهند داشت".وی افزود: احساس می‌کنم امروز تولد آرایشگران است. متن، ایمیل، پیا‌های واتس آپ و حتی همسایگان در خیابان برایمان آرزوی موفقیت و شادی می‌کنند. هیجان زده‌ام و حس فوق العاده ای دارم.بسیاری از مشاغل از اوایل ژانویه (اواسط دی) و همزمان با ورود بریتانیا به سومین دور تعطیلات سراسری ناشی از شیوع کرونا بسته شدند.

کمپین واکسیناسیون سریع در بریتانیا باعث کاهش 95 درصدی مرگ و میرها و کاهش 90 درصدی شمار مبتلایان شد و موج شیوع این بیماری در ژانویه را کاهش داد. واکسیناسیون در بریتانیا در بازگشایی محتاطانه این کشور موثر بود.ولز اسکاتلند و ایرلند شمالی به عنوان کشورهای دیگر "پادشاهی متحد" (UK) روند و سرعت متفاوتی برای بازگشایی دارند که از سوی دولت‌های آنها مشخص می‌شود. در روز گذشته شعب فروشگاه‌های غیر ضروری و زنجیره‌ای وسایل خانگی و مد روز در ولز باز شدند اما فروشگاه‌های اسکاتلند باید تا 26 آوریل (6 اردیبهشت) منتظر باشند.رستوران‌ها و بارها نیز تا 17 ماه می (27 اردیبهشت) تنها در فضای باز قادر به ارائه خدمات هستند.