به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب : ۲۶۶۲۶۸

غنی‌سازی ۶۰ درصدی مقدمه اورانیوم ۹۰ درصدی

غنی‌سازی ۶۰ درصدی مقدمه اورانیوم ۹۰ درصدی
گروه سیاسی: گزارش امنیتی و اطلاعاتی آمریکا می‌گوید ایران در حال حاضر در حال انجام فعالیت‌های کلیدی برای تولید سلاح هسته‌ای نیست. این گزارش تایید کرده که در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها، تهران غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز می‌کند.
کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در گزارشی ۲۷ صفحه‌ای  به قصد ایران برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم اشاره کرده و آن را قدمی برای رسیدن به اورانیوم تا ۹۰ درصد غنی‌شده دانسته‌اند که می‌تواند در سلاح اتمی به کار گرفته شود.
در این گزارش آمده است: «ما بر این نظر هستیم که ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی را که بر اساس برآورد ما برای تولید یک سلاح هسته‌ای لازم است انجام نمی‌دهد.»
کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند: «در صورتی که تحریم‌ها علیه تهران برداشته نشود، مقامات ایرانی احتمالا این امکان را به کار گرفته و به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی خواهند رفت و نیز یک راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی خواهند ساخت.»
وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایران غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.ساعاتی بعد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید کرد و گفت که ایران به این نهاد اطلاع داده که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را شروع می‌کند.جین ساکی سخنگوی کاخ سفید این اقدام تهران را "تحریک‌آمیز" خوانده و گفته آمریکا نگران آن است. او با این حال تاکید کرده که واشنگتن خواهان بازگشت به توافق اتمی برجام است. 
برچسب ها: برجام