به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۱۹:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۲۶۶۹۴۲

مشکل اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰

مشکل اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰
گروه سیاسی: دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفت: مشكل اصلاح طلبان مشكل تعيين كانديداي واجد حتي حداكثر شرايط نيست، بلكه مشكل شيوه رفتار شوراي نگهبان است.
"محمد سلامتی" گفت: در خرداد ماه سال جاري گرچه انتخابات رياست‌جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، شوراهاي شهر و روستا و مجلس خبرگان رهبري برگزار خواهد شد، ولي آنچه كه بيشتر توجه‌ها را به خود جلب كرده و حساسيت برانگيز شده است، انتخابات رياست‌جمهوري است. اين حساسيت صرفا در داخل كشور نيست كه ظاهر شده بلكه نگاه خارجي‌ها هم بنا بر تحليل‌هاي خود نیز به اين انتخابات دوخته شده است. در داخل، اين حساسيت بيشتر از سوي احزاب سياسي و جناح‌ها بروز كرده است."
وى افزود: جناح اصولگرا بدون توجه به آثار مخرب يكپارچگی قدرت در دست اصولگرايان در دولت هاي نهم و دهم، باز هم در جهت يك كاسه كردن قدرت، و در اختيار گرفتن همه امكانات، تلاش بي وقفه خود را ادامه مي‌دهد. از سوي ديگراصلاح‌طلبان كه به دليل حمايت از آقاي روحاني، و وجود فضای غالب پذيرش بيلان كار ضعيف وي (البته غيرمنصفانه و جهت‌دار)، موقعيت خود را برخلاف انتخابات‌هاي سال هاي 92 ،94 و 96 درخطر مي‌بينند، براي اعاده حيثيت و برگشت اعتبار خود تلاش مي‌كنند.
این چهره سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: ظاهرا اصولگرايان در درون جریان خود، كمافي السابق دچار مشكل تعدد كانديدا شده‌اند. اين مشكل براي آن‌ها به راحتي قابل حل نيست. چون هركدام از آن‌ها خود را امتي مي‌داند. علاوه بر اين آن‌ها، هنوز راه ايجاد تشكيلاتي براي وحدت را پيدا نكرده اند، اما خوشبختانه در جبهه اصلاح‌طلبان ساز و كار وحدت و شيوه انتخاب كانديداي جناح طراحي و تعيين شده است. اما مهمتر از همه اين‌ها ضرورت حضور گسترده مردم در انتخابات است كه هنوز نشانه‌هاي آن ظاهر نشده است. حضورگسترده مردم در انتخابات تضمين‌كننده رأي‌آوري اصلاح‌طلبان است.
سلامتى در پاسخ به این سوال که برخی اصولگرایان معتقدند بازگشت بایدن به برجام و همچنین گشایش‌های اقتصادی، احساس خطری برای اصولگرایان و در سوی دیگر به نفع اصلاح‌طلبان است و در عین حال اصلاح‌طلبان مانند چند دوره گذشته زودتر به اجماع و وحدت می رسند، نظر شما چیست؟ تشریح کرد: سازوكاري كه اصلاح طلبان براي اجماع و وحدت فراهم كرده اند، آن ها را سريع‌تر به وحدت نظر، مي‌رساند. لذا نظر اين اصولگرايان مقرون به صحت است. در مورد بازگشت آمريكا به برجام و به تبع آن گشايش‌هاي اقتصادي، از آنجاكه برخلاف اصولگرايان، اصلاح طلبان همان خواست اكثريت جامعه را تاييد و پيگيري مي‌كنند، بنابراين تحقق اين امرتاكيد مجددی بر درستيِ ديدگاه اصلاح‌طلبان و اعتبار بيشتر آنان خواهد شد.
دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری در جریان اصلاح طلب به ضرر اصلاح‌طلبان است؟ تصریح کرد: در جبهه اصولگرايي چون هنوز به ساز و كار وحدت تصميم‌گيري دست پيدا نكرده‌اند، تعدد كانديداها ناشي از مراكز تعدد تصميم‌گيري است و به تبع آن، هر كانديدا از جايي حمايت مي‌شود. اما با سازوكاري كه اخيرا براي تعيين كانديداي نهايي رياست‌جمهوري در"جبهه اصلاح طلبان ايران"تعيين شده است، تعدد كانديداها هيچ مشكلي در اين جبهه ايجاد نخواهد كرد. به عبارت ديگر تقريبا همه گروه‌ها و شخصيت‌هاي جبهه اصلاح طلب، تعيين كانديداي نهايي را توسط "جبهه اصلاح طلبان ايران"پذيرفته اند و اگر احيانا كسي خارج از اين چارچوب عمل كند مورد حمايت واقع نمي‌شود.
سلامتی در پاسخ به این سوال که از نگاه شما مردم از چه نوع کاندیداهایی در انتخابات پیش رو استقبال خواهند کرد؟ تاکید کرد: آن چه كه اكنون به عنوان مهم ترين مشكل مردم مطرح است، مشكل اقتصادي است. به نظر من مردم رئيس جمهوري مي‌خواهند كه اين مهم را با برنامه‌ريزي و مديريت حل كند. بديهي است اين كار از عهده كسي بر مي‌آيد، كه مسائل اقتصادي را بهتر درک می‌کند و الزامات مناسبات اقتصادي و اجتماعي مطلوب را در داخل درك و در عرصه جهاني، قادر به تعاملات سازنده باشد. اين كار از عهده كساني كه دُگم فكر مي‌كنند و تصورشان اين است كه اين مشكلات به شكل دستوري ويا امدادي حل مي‌شود، برنمي‌آيد.
این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که کدام یک از کاندیداهای مطرح در جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را دارای برنامه قابل توجه می‌بینید؟ عنوان کرد: تا جايي كه اطلاع دارم هنوز هيچ كدام ازآن‌ها، رئوس برنامه‌هاي خود را اعلان نكرده اند. فعلا بيشتر شعارهاي خود را منعكس كرده‌اند، بدون اشاره به پشتوانه برنامه علمي. البته هنوز نبايد انتظار ارائه برنامه ازسوي كانديداها داشت.
این چهره سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از میزان آراء و استقبال مردم نسبت به اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات چگونه است؟ اشاره کرد: سبد رأي اصلاح طلبان به ميزان شركت واجدان حق راي مربوط مي‌شود. هرچه تعداد رأي دهندگان بيشتر باشد به همان نسبت ميزان راي اصلاح طلبان افزايش پيدامي كند. در شرايط فعلي متاسفانه انگيزه‌ها براي شركت درانتخابات كم است. اما شايد با دخالت پارامترهايي كه در آينده مطرح مي‌شود و يا با تعديل احتمالي كه در معيشت مردم حاصل مي شود، شور و شوق رأي دادن افزايش يابد.
محمد سلامتی درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش رو با توجه با مدت زمان باقی مانده تا روز ثبت نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری، بیان کرد: به نظر من هنوز تغيير مهمي در تصميم‌گيري مردم در خصوص شركت گسترده در انتخابات صورت نگرفته است.اما بايد توجه داشت كه معمولا تصميم گيري درمورد شركت و يا عدم شركت در انتخابات توسط آحاد مردم، معمولاحدود دو الي سه هفته مانده به انتخابات صورت مي‌‌گيرد.
او در پاسخ به این سوال که شخص شما حاضرید به کدامیک از کاندیداهای اصلاح طلب رأی بدهید؟ ابراز کرد: از آن جا كه كانديداي اصلاح طلبان از طريق سازو كارتعيين شده در"جبهه اصلاح طلبان ايران"مشخص مي‌شود، من هم به همان كانديدايي رأي مي‌دهم كه اين جبهه تعيين خواهد كرد.
این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که کاندیداهای رأی آور اصلاح طلب از نگاه شما چه کسانی هستند؟ گفت: به نظر من كانديدايي از سوي اصلاح طلبان راي آوري دارد كه: اولا مهمتر از همه برنامه‌هاي ضروري خود، در مورد حل معضل اقتصادي كه گريبانگير اكثريت جامعه شده است، برنامه و راه‌حل عملي داشته باشد. ثانيا در برنامه خود به ديگر مطالباتِ طبقه محروم و متوسط كه مورد حمايت اصلاح طلبان اند، توجه ويژه به عمل آورده و نحوه تأمين آن‌ها را مشخص نمايد.
سلامتی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان، کاندیدای جامع الاطرافی چون رئیسی، دارند که بر سر او اجماع کنند؟ اظهار کرد: اصلاح طلبان كانديداهاي جامع الاطراف زيادي براي انتخابات دارند، كه كم و يا زياد در جامعه مطرح مي باشند. مشكل اصلاح طلبان مشكل تعيين كانديداي واجد حتي حداكثر شرايط نيست، بلكه مشكل شيوه رفتار شوراي نگهبان است.
این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که اصولگرایان، نگرانی اصلاح‌طلبان برای ردصلاحیت‌های شورای نگهبان را بهانه آنها برای امتیازگیری و یا نوعی ابزار سیاسی می‌‌دانند، نظر شما چیست؟ تاکید کرد: بالاخره براي توجيه كاري كه فكر مي‌كنند به نفع شان است، بايد دليلي بتراشند.
او درباره احتمال رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان یا رهبری، تصریح کرد: "جبهه اصلاح طلبان ايران "دراين زمينه بايد تصميم بگيرد. ولي به نظر من رايزني با شوراي نگهبان بی‌نتيجه است.
دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب در پاسخ به این سوال که برنامه‌ها و فعالیت‌های نهاد اجماع ساز برای انتخابات و کاندیداها در حدود30 روز مانده به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: به نظر من تاکنون، این نهاد اجماع ساز يا"جبهه اصلاح طلبان ايران" (نامي كه در نهايت به خود گرفت) به خوبي از تجربه‌هاي" شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان"و"شوراي هماهنگي جبهه اصلاح طلب"و نيز گروه‌هاي عضو، به نحو مطلوبي بهره جسته و مسير قابل قبولي را در پيش گرفته است.
برچسب ها: انتخابات

علی
Canada
۱۴۰۰/۰۱/۲۹ ۱۵:۲۰
وقتی بر می گردم و عملکرد اصلاح طلبان در دولت ها و مجلس های مختلف را می بینم و اینکه برعکس اسم دهن پرکن شان، مشاهده می کنیم که هیچ ایرادی اساسی مملکت را از 2 خرداد 76 تا پایان قرن اصلاح نکردند به اعضای شورای نگهبان درود می فرستم و برای آیت الله جنتی آرزوی طول عمر می کنم. (371653)