به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ - ۱۴:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ ساعت ۱۷:۴۷
کد مطلب : ۲۶۶۹۹۴

آخرین رخداد‌های نجومی فروردین ۱۴۰۰

آخرین رخداد‌های نجومی فروردین ۱۴۰۰
گروه علمی: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره آخرین رخداد‌های نجومی فروردین ۱۴۰۰ توضیحاتی داد.مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع دو رخداد نجومی خبر داد و گفت: اولین رخداد نجومی صبح دوشنبه با قرار گرفتن  سیاره تیر در مقارنه خارجی اتفاق خواهد افتاد.او افزود: ساعت ۰۶:۳۰ بامداد دوشنبه، ۳۰ فروردین، سیاره تیزپای تیر (عُطارد - Mercury) به مقارنه بیرونی رسیده (‏Conjunction ‏Superior) و در سمت دیگر خورشید نسبت به زمین قرار می‌گیرد و طی شب‌های قبل و بعد آن قابل مشاهده نخواهد بود.
 
عتیقی ادامه داد: طی روز‌های قبل و بعد از این تاریخ، این سیاره در آسمان دیده نمی‌شود زیرا در شعاع نور خورشید قرار دارد. پس از مدتی بعد از این وضعیت، این سیاره به افق شامگاهی آمده و پس از غروب مهر تابان در افق غرب آسمان قرار خواهد داشت.مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: سیارات داخلی تیر و ناهید به دلیل آنکه مدارشان نسبت به زمین به خورشید نزدیکتر است، در طی یک گردش کامل به گرد مهرتابان، در دو وضعیت مقارنه داخلی و خارجی (درونی و بیرونی) قرار می‌گیرند.

همنشینی ماه و ستاره پولوکس
به گفته‌ این مقام مسئول، ساعت ۲۲:۴۸ دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰، ستاره سر پیکر پسین (پولوکس) در صورت فلکی دوپیکر، ۳.۲ درجه شمال کوژماه افزاینده قرار می‌گیرد.عتیقی تصریح کرد: ستاره پولوکس یک غول سرخ (Red giant) است که در فاصله ٣٤ سال نورى از زمین، ٤٣ برابر خورشید ما درخشندگى داشته و ٩ برابر مهرتابان قطر دارد، اما جرم این ستاره تنها ٢ برابر جرم خورشید ما است.مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: در طبقه بندی شدت نور ستارگان در هر صورت فلکی، پرنورترین ستاره "آلفا" و سپس "بتا" کم نورتر و به همین ترتیب اجرام کم نورتر با حروف بعدی الفبای یونانی مشخص می‌شوند اما یکی از موارد استثنا در صورت فلکی دو پیکر (جوزا-Gemini)  است که ستاره 'α' و یا سر پیکر پیشین (رأس التوأم المقدم - Castor) از ستاره 'β' سر پیکر پسین (رأس التوأم المؤخر - Pollux) در این صورت، قدری کم نورتر است.

ماه در آخرین روز فروردین در وضعیت تربیع اول
عتیقی ادامه داد: در ساعت ۱۱:۲۹ روز سه شنبه، ۳۱ فروردین ماه به وضعیت تربیع اول (First Quarter) می‌رسد؛ بنابراین شب قبل از آن فرصت خوبی است تا به برخی دهانه‌ها و علائم سطحی ماه از درون تلسکوپ دقت شود. در این شرایط می توان از دهانه‌های سطح ماه حتی با استفاده از دوربین تلفن همراه، از پشت چشمی تلسکوپ، عکاسی کرد.مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: در تربیع آخر، نیمه متفاوتی از بخش روشن ماه نسبت به آنچه که در تربیع اول دیده می‌شد، در دید ناظران زمینی قرار می‌گیرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *