به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۴:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ ساعت ۰۸:۴۱
کد مطلب : ۲۶۷۰۱۵

تزریق «جنون تنهایی» جامعه را منهدم می‌کند

تزریق «جنون تنهایی» جامعه را منهدم می‌کند
گروه جامعه: دکتر سیدجواد میری جامعه شناس در روزنامه ایران نوشت: نحوه مدیریت کرونا در ایران نیاز به فهم انتقادی دارد نه دستورالعمل‌های پزشکی. واقع امر این است که ایران جزو 10 کشور نخست مبتلایان به کرونا نیست ولی در 15 ماه اخیر تریبون ها شدیدترین تبلیغات ترس‌آور را به جان جامعه تزریق کرده و این همان ویروس به مثابه رخداد است نه ویروس به مثابه امر اپیدمیولوژیک.

سخن اینجاست که دست اندرکاران چرا ویروس را تبدیل به رخدادی در جامعه کرده‌اند و جامعه را به حالت «تعلیق» درآورده اند؟ مشاهدات نشان می‌دهد که راه جلوگیری انتشار ویروس «تعلیق جامعه» و تزریق «جنون تنهایی» به مردم نیست و تداوم این کژ-سیاستگذاری معنایی جز انهدام جامعه ندارد.

راهکار عملی چیست؟ اولین گام اینکه «پمپاژ تبلیغاتی» را قطع کنیم و روان جامعه را مدیریت علمی کنیم. سپس ببینیم کشورهای دیگر در مواجهه با کووید ۱۹ عملاً چه روش‌هایی اتخاذ کردند(به‌عنوان مثال، گام اول قرنطینه و گام دوم ایمنی همگانی و گام سوم بازگشایی تدریجی و گام چهارم واکسن و گام کنونی عادی‌سازی فضای انسانی) و سومین گام مهم پرهیز از سوء‌استفاده سیاسی برای ماندن در کورس قدرت.