به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۰۳:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب : ۲۶۷۰۲۴

سرخابی‌ها در گیرودار آسیا، سپاهان آسوده خیال

سرخابی‌ها در گیرودار آسیا، سپاهان آسوده خیال
گروه ورزشی: تساوی در آخرین بازی مقابل نفت مسجدسلیمان سبب شد سپاهان جایگاهش در صدر جدول را از دست بدهد و با تفاضل گل کمتر و هم امتیاز با پرسپولیس در جایگاه دوم قرار بگیرد. 2 امتیازی که زردپوشان اصفهانی از نزدیک‌ترین رقیب خود جلو بودند در بازی با نفت مسجدسلیمان از کف رفت تا رقابت میان دو تیم بالای جدول داغ‌تر از هر زمان دیگری شود.

استقلال نیز بعد از سپاهان و پرسپولیس نیم‌نگاهی به قهرمانی دارد اما وضعیت آبی‌ها به گونه‌ای است که شانس آنچنانی را نمی‌توان برای آنها متصور بود و به احتمال بسیار- مگر از آن اتفاقات عجیب در فوتبال رخ دهد- استقلال در جایگاهی پایین‌تر از سپاهان و پرسپولیس قرار خواهد گرفت.

شاید اگر استقلال درگیر لیگ قهرمانان آسیا نبود و همچون سپاهان با تمرکز بیشتر و خستگی کمتر در لیگ حاضر می‌شد شانس قهرمانی‌اش در همین حالت نیز فزونی می‌‌‌گرفت اما درگیری ناشی از حضور در بازی‌های متعدد آسیایی که فرسودگی مقطعی را به دنبال دارد، اقبال استقلال را بیش از هر زمان دیگری برای رسیدن به جام قهرمانی لیگ کاهش داده است.

پرسپولیس نیز به دلیل حضور در لیگ قهرمانان آسیا ممکن است با وضعیت مشابه مواجه شده و به دلیل خستگی ناشی از حضور در این عرصه نتواند در ادامه لیگ به توفیقاتی که در چهار دوره اخیر دست یافته، برسد. هرچند که سرخ‌ها تجربه کافی در مواجهه با چنین شرایطی را دارند و در سال‌های اخیر نیز توأمان در 3 جام حضور یافتند اما باید توجه داشت که پرسپولیس در سال‌های اخیر هیچ‌گاه با حریفی جدی مواجه نبوده و سپاهان این فصل از این منظر متفاوت با فصول قبل است و می‌تواند در ادامه بازی‌های لیگ برتر قهرمانی سرخ‌ها را عمیقاً به چالش بکشد و خود صاحب جام بیستم شود.

سپاهان در لیگ بیستم فوتبالی متفاوت با آنچه در سال‌های قبل دیده بودیم را روی پرده نمایش آورده و به واقع از نظر اجرای تاکتیک تیمی چه بسا بهتر از پرسپولیس هم باشد و نمره بالا‌تری را دریافت کند. آنچه سپاهان را عمیقاً متمایز با دیگر تیم‌ها جلوه می‌دهد داشتن مجموعه‌ای از بازیکنان اثرگذار روی نیمکت است که دست مربیان این تیم را به شدت برای انجام تعویض‌های مناسب و تغییر نتیجه باز می‌گذارد.

با این حال باید توجه داشت که جام بیستم از جهاتی برای سرخ‌ها اهمیت دارد و پلی خواهد بود برای دستیابی به ششمین جام متوالی و اگر پرسپولیس به جام پنجم برسد احتمالاً عزمش را برای فصل بعد جزم خواهد کرد تا جام ششم را هم به چنگ آورد (عددی که معنای متفاوتی برای رقیب سنتی خواهد داشت) اما سپاهان آماده که از نظر فوتبالی جنس مرغوبی دارد، عرصه را عمیقاً برای سرخ‌ها تنگ خواهد کرد و هیچ بعید نیست در لیگ بیستم برنده نهایی باشد!

پرسپولیس و استقلال بعد از حضور در لیگ قهرمانان آسیا باید بلافاصله به لیگ برگردند و بعید است که سازمان لیگ دوباره راه مماشات با تیم‌هایی را در پیش بگیرد که در لیگ قهرمانان حضور یافته‌اند. ضمن اینکه پنجشنبه و جمعه‌ای که از راه می‌رسد برخی‌ تیم‌ها از جمله همین سپاهان در لیگ برتر به میدان خواهند رفت و قطعاً سازمان لیگ برنامه سریع‌الاجرایی را به سرخابی‌ها اعلام کرد و به احتمال فراوان استقلال به دلیل بازی نکردن مقابل صنعت نفت آبادان بعد از بازگشت از لیگ آسیا با فشردگی بیشتری هم مواجه شود.

علاوه بر بازی‌های لیگ برتر باید اشاره داشت به برگزاری جام حذفی که سازمان لیگ تلاش خواهد کرد تا قبل موعد بازی‌های ملی احتمالاً یک بازی از جام حذفی را هم برگزار کند تا دردسرکمتری بعد از بازی‌های ملی در راه به پایان بردن بازی‌های داخلی ایجاد شود و باید توجه داشت که این بازی‌ها نیز چالش‌‌آفرین خواهد بود و استقلال به دلیل برخورد با تیم لیگ برتری ذوب‌آهن مشکلات بیشتری را هم پیش رو خواهد دید.

با توجه به این شرایط بعید است که استقلال و پرسپولیس بعد از لیگ قهرمانان آسیا توان رقابت با سپاهان را در لیگ برتر داشته باشند. حال شاید سرنوشت پرسپولیس در بازی رو‌دررو با سپاهان روشن شود و سرخ‌ها شانه به شانه این تیم پیش بروند اما پرواضح است که سپاهان متفاوت این فصل اگر دچار بدشانسی‌های احتمالی نشود، می‌تواند پنجمین قهرمانی پرسپولیس را منتفی کند. اتفاقی که یقیناً خوشایند استقلالی‌ها هم خواهد بود و آبی‌ها از شنیدن این خبر که سپاهان قهرمان لیگ شود و سرخ‌ها نتوانند برای پنجمین بار متوالی جام قهرمانی را به دست آورند، خرسند خواهند بود.

رقابت سرخابی‌ها به جام حذفی می‌رود؟
پرسپولیس در سال‌های گذشته با تصاحب جام‌های متعدد به طرز عجیبی استقلال را از خود عقب انداخته و آبی‌ها برای جبران باید به فکر سال‌های آتی باشند اما در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن محتمل است که دست پرسپولیس در فصل جاری از تصاحب جام دور بماند. این وضعیت منوط به قهرمانی سپاهان در لیگ برتر و قهرمانی استقلال در جام حذفی است. هرچند که استقلال در دومین پیکار جام حذفی باید دوباره مقابل حریفی لیگ برتری قرار بگیرد و پرسپولیس همچنان در این مرحله از شانس بازی با تیم‌های سطح پایین برخوردار است که این قرعه نیز خود برای استقلال مشکلات بیشتری را هم ایجاد خواهد کرد. با این حال به نظر می‌رسد اگر سپاهان مسیر را برای قهرمانی خود هموار کند و به قهرمانی لیگ نزدیک شود، جنگ اصلی سرخابی‌ها به جام حذفی کشیده شود.
مرجع : ایران ورزشی