>> مذاکره ایران و آژانس درباره منشا آلودگی‌ها - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۰۱:۱۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ ساعت ۱۵:۳۷
کد مطلب : ۲۶۷۳۸۸

مذاکره ایران و آژانس درباره منشا آلودگی‌ها

مذاکره ایران و آژانس درباره  منشا آلودگی‌ها
گروه سیاسی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکراتی را برای به دست آوردن توضیحات مقام‌های ایرانی در مورد منشا ذرات اورانیوم در مکان‌های اعلام نشده این کشور آغاز کرده است.
قرار بود این مذاکرات اوایل ماه جاری میلادی برگزار شود اما تاکنون به تاخیر افتاده است. آژانس می‌گوید ایران ۱۸ ماه در ارائه توضحیات خود تاخیر کرده است.
گفتگو های دو طرف در وین مقر آژانس برگزار شد. آژانس گفت که کارشناسان ایرانی شرکت کننده در این مذاکرات در جلسات جداگانه‌ای درباره توافق هسته‌ای برجام شرکت دارند که در یکی از هتل های وین در حال برگزاری است.آژانس می‌گوید در دو مکانی که قبلا از سوی ایران به عنوان تاسیسات اتمی اعلام نشده بود، ذراتی از اورانیوم پیدا کرده و خواهان "توضیحات قانع کننده" ایران شده است.رافائل گروسی مدیرکل آژانس پیش از این گفته بود "وجود ذرات چندگانه اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی از جمله ذرات تحول یافته ایزوتوپی در مکانی که توسط ایران اعلام نشده بود نشان می‌دهد که مواد اتمی یا تجهیزات آلوده به آن در محل وجود داشته است".توضیحات ایران درباره منشا این آلودگی اورانیومی از آن جهت اهمیت دارد که آژانس اطمینان حاصل کند ایران انحرافی در فعالیتهای مخفیانه با مواد رادیوآکتیو که می‌تواند در ساخت سلاح اتمی به کار رود، داشته یا نه.ابتدا یکی از این آلودگی‌ها از سوی اسرائیل مطرح شده بود اما پس از هفته ها کشمکش بین ایران و آژانس، در جریان سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران، ایران موافقت کرد که به بازرسان اجازه دسترسی محیطی بدهد.پس از این دسترسی، آژانس اعلام کرد که در سه مکان ذرات اورانیوم کشف کرده و خواهان پاسخگویی ایران درباره علت آن شد که تاکنون مشخص نشده است.