>> سردرد کرونایی سراغ چه بیمارانی می‌رود؟ - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۱:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ ساعت ۱۷:۴۴
کد مطلب : ۲۶۷۴۱۵

سردرد کرونایی سراغ چه بیمارانی می‌رود؟

سردرد کرونایی سراغ چه بیمارانی می‌رود؟
گروه علمی: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: براساس آمارها و مطالعات، در زمان ابتلا به کرونا ، سردرد بیشتر در زنان، جوانان و کسانی که سابقه قبلی سردرد دارند، بروز می‌کند.دکتر منصوره تقاء، استاد نورولوژی بیمارستان بیمارستان سینا افزود: سردرد در روز‌های اول بیماری معمولا در کسانی که قرار است بیماری خفیفتری داشته باشند، دیده می‌شود. معمولا داشتن سردرد در روز‌های اول بیماری نشانه خوبی است که حاکی از خفیف‌تر بودن بیماری است.وی ادامه داد: دارو‌های معمول پیشگیری از میگرن تداخلی با درمان و دارو‌های تجویزی در بیماری کرونا ندارند و لازم است در دوران بیماری ادامه پیدا کنند، مگر شدت بیماری و شرایط خاص اجازه مصرف آن‌ها را ندهد. قطع ناگهانی دارو‌های پیشگیری کننده خود باعث برگشت سردرد قدیمی است.

تقاء به انواع سردرد‌های شایع در زمان ابتلا به کرونا اشاره کرد و گفت: سردرد در روز‌های اول ابتلا به ویروس مشابه ایجاد سردرد به علت آنفلوانزا یا سایر ویروس‌ها است در این زمان همراهی علائم گوارشی، اسهال و بی اشتهایی که منجر به کاهش آب بدن می‌شود احتمال بروز سردرد را بیشتر می‌کند، به همین منظور مراقبت از نظر دریافت مایعات کافی به بدن و تنظیم سطح سدیم و پتاسیم از اهمیت ویژه برخوردار است.وی اظهار داشت: گاهی سردرد قبل از بروز دیگر علائم ابتلا به عفونت کرونا بروز پیدا می‌کند و در موارد کمی تنها علامت بیماری است؛ لذا توصیه می‌شود اگر در فردی که در ارتباط با بیمار مبتلا به کرونا بوده، سردرد جدید یا شدیدی بروز کند، احتمال ابتلا به بیماری را در نظر داشته باشد و مراقبت‌های پیشگیرانه از نظر ابتلا دیگران را رعایت نماید.

استاد نورولوژی بیمارستان سینا بیان داشت: کسانی که سابقه سردرد میگرنی دارند، بیشتر احتمال دارد در صورت ابتلا به کرونا، سردرد بگیرند.وی، اضطراب و ترس از کرونا را خود یکی از علل ایجاد سردرد در مبتلایان به بیماری اعلام کرد و گفت: با تلاش برای آرامش، اعتماد به کادر درمان و ارتباطات معنوی می‌توان بر آن‌ها غلبه کرد. گاهی نیاز به مصرف داروی آرامبخش با تجویز پزشک است.