به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۴:۳۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ ساعت ۲۱:۳۴
کد مطلب : ۲۶۸۳۴۷

وزارتخارجه: قرار نبوده مصاحبه ظریف منتشر شود

وزارتخارجه: قرار نبوده مصاحبه ظریف منتشر شود
گروه سیاسی: سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص فایل صوتی مخدوش منتشره در برخی رسانه ها با صدای دکتر ظریف در خصوص سردار سرافراز شهید سلیمانی اظهار داشت: فایل صوتی منتشر شده از دکتر ظریف یک فایل تقطیع شده و گزینشی از یک گفتگوی داخلی ۷ ساعته است که به هیچ وجه منعکس کننده میزان احترام، تعاریف مفصل و تقدیرهایی که ایشان در ادامه گفتگو به تفصیل از تدبیر، خرد، رشادت و نقش منحصر بفرد سردار سلیمانی در توفیقات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران دارند، نیست.
سعید خطیب‌زاده، با بیان این‌نکته که دوستی دیرینه و قرابت های دکتر ظریف با سردار سلیمانی بر کسی پوشیده نیست، افزود: این گفتگو صرفا برای ثبت در حافظه سازمانی دولت تدبیر و امید ضبط شده بوده و قرار به انتشار آن نبوده است و معلوم نیست توسط چه افرادی و با چه اهداف و نیاتی به صورت گزینشی در فضای مجازی منتشر شده است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان با بیان اینکه متاسفانه با توجه به افزایش بی اخلاقی‌های سیاسی که این روزها به صورت فزاینده شاهد آن هستیم، باید منتظر تقطیع و پخش بخش های گزینشی دیگری از این گفتگو و یا موارد مشابه هم باشیم، تاکید کرد: در صورت موافقت نهادهای ذیربط کل گفتگوی ۷ ساعته منتشر خواهد شد.

گفتنی‌اینکه امروز شبکه ماهواره‌ای ایران‌اینترنشنال خبر داد به مصاحبه مشروح 3 ساعته‌‌ی سعید لیلاز (فعال صنعت خودرو و از اعضای حزب کارگزاران) که ششم اسفندماه گذشته انجام شده با محمدجواد ظریف دست یافته که بر اساس محتویات آن به نظر می‌رسد قرار بوده پس از پایان کار دولت منتشر شود، وزیر خارجه در آن از نقش شهید قاسم سلیمانی و سپاه قدس در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی و بسیار مسایل سیاست خارجی و خصوصا برجام گزارش داده است. وی گفته است: جان کری به من خبر داد که اسرائیل در سوریه دویست بار به مواضع ما ما حمله کرده است. جان کری باید به من خبر بدهد؟ آمریکا زودتر از من از عین‌الاسد خبردار شد! وزیر امور خارجه، در جریان این مصاحبه گفته است که دیپلماسی را هزینه عملیات‌های میدانی (جنگی) کرده است. ظریف درباره تحمیل سیاست‌های سپاه به وزارت امور خارجه استراتژی جمهوری اسلامی را «جنگ‌ سردی» خواند و گفت: «من دیپلماسی را بیشتر برای میدان هزینه کردم، تا میدان برای دیپلماسی هزینه شده باشد.» ظریف منظور خود از میدان را عملیات‌های جنگی و نظامی و دخالت نیروهای امنیتی در استراتژی دیپلماتیک کشور دانست. وی در قسمتی از این مصاحبه به همراهی خود با شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: «هیچ زمان در دوران کار من، نتوانستم به فرمانده میدان [جنگ]بگویم کاری را بکن چون در دیپلماسی نیاز دارم.» به گفته ظریف، روسیه پیش از سفر سلیمانی تصمیمش را گرفته بود اما ادعا شد شهید سلیمانی پوتین را قانع کرده است. حمله به سفارت عربستان و گرفتن قایق امریکایی ها به خاطر این بود که برجام انجام نشود. ظریف در این مصاحبه همچنین درباره حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفته است: آقایان از همان روز اول می‌دانستند هواپیما با موشک ساقط شده است. همان روز در جلسه شورای امنیت کشور گفتم همه می‌گویند موشک به هواپیما زده شده، اصل ماجرا را بگویید تا ببینیم باید چه کنیم. اما برخوردی با من کردند که انگار کفر ابلیس گفته‌ام. گفتند برو توییت بزن و خبر اصابت موشک به هواپیما را تکذیب کن.
 
برچسب ها: محمدجواد ظریف