به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۲۱:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ ساعت ۱۶:۴۹
کد مطلب : ۲۶۹۴۷۴

جنگ بزرگ آتی بسیار متفاوت خواهد بود

جنگ بزرگ آتی بسیار متفاوت خواهد بود
گروه بین الملل: وزیر دفاع آمریکا در نخستین سخنرانی سیاسی مهم‌اش تاکید کرد، آمریکا باید برای یک نبرد احتمالی در آینده آماده شود که به "جنگ‌های قدیمی" که مدت‌هاست پنتاگون را درگیر خود کرده‌اند، شباهت چندانی ندارد.
 لوید آستین، در اولین سخنرانی مهم خود به عنوان رئیس پنتاگون خواستار ایجاد "چشم انداز جدید" برای دفاع آمریکا در برابر تهدیدات فضای سایبری و فضایی و چشم انداز جنگ‌های بزرگتر شد.
آستین با انعکاس وعده رئیس جمهور جو بایدن برای قرار دادن دیپلماسی در مقابله با مشکلات سیاست خارجی،گفت: ارتش باید اهرم فشار را فراهم کند که دیپلمات‌ها بتوانند برای جلوگیری از درگیری از آن استفاده کنند.
اظهارات وی حاکی از آن چیزی است که منتقدان نظامی سازی سیاست خارجی ایالات متحده در دهه‌های اخیر می‌نامند. آستین گفت: " نظامی بودن به معنی جدا بودن نیست بلکه به معنی حمایت از دیپلماسی آمریکا و پیشبرد سیاست خارجی با بکارگیری تمام ابزارهای قدرت ملی است." انتخاب پرل هاربر، مرکز قدرت نظامی ایالات متحده در منطقه هندو-اقیانوس آرام شاید حاکی از نگرانی ایالات متحده از مدرنیزاسیون سریع چین و تبدیل آن به یک دشمن قدرتمند باشد، با این حال  آستین در سخنرانی خود صریحاً از چین یا کره شمالی نام نبرد.
آستین در چهار ماه اول بعنوان وزیر دفاع ، کمتر به اظهارات سیاسی و بیشتر به موضوعات فوری مانند خروج آمریکا از افغانستان و مسائل داخلی مانند افراط‌گرایی در ارتش و همچنین شروع بررسی‌های گسترده استراتژی دفاعی پرداخته است.
آستین، هشدار داد که ارتش ایالات متحده نمی‌تواند با باور اینکه امروز قوی‌ترین و توانمندترین ارتش در جهان است ، راضی باشد - "نه در زمانی که دشمنان بالقوه ما به عمد تلاش می‌کنند تا ما را خنثی و بی‌تاثیر کنند." به نظر می‌رسید روی سخن آستین بیشتر چین بوده که به گفته مقامات دیگر ، نوسازی نظامی‌اش را تسریع کرده و ساخت طیف گسترده‌ای از سلاح‌های پیشرفته را سرعت بخشیده است‌، در حالی که ایالات متحده به مدت دو دهه در مبارزه با گروه‌های افراطی مانند القاعده در افغانستان و داعش در عراق و سوریه متمرکز بوده است.
آستین ، که بیش از 40 سال در ارتش گذرانده ، از جمله به عنوان فرمانده ارشد آمریکایی در عراق در آخرین سالهای نبرد ایالات متحده در آنجا ، خاطرنشان کرد که بیشتر دو دهه گذشته را در "آخرین جنگ‌های قدیمی" گذرانده است. وی گفت: "راهی که ما در جنگ بزرگ بعدی می‌جنگیم بسیار متفاوت از روشی است که ما در جنگ آخر داشتیم." "همه ما باید به سوی چشم انداز جدیدی از معنای دفاع از ملت خود حرکت کنیم."
وی در مراسمی آدمیرال جان آکوئیلینو را به عنوان فرمانده جدید فرماندهی هند-اقیانوس آرام ایالات متحده ، جانشین دریادار فیلیپ دیویدسون معرفی کرد.
دیویدسون در سخنان خود رد مراسم خداحافظی گفت که چین از رفتارهای "مخرب" برای به چالش کشیدن سلطه ایالات متحده در منطقه و بازسازی نظم بین المللی در تصویر خود استفاده می‌کند. آستین هیچ نقطه احتمالی خاصی را برای درگیری در منطقه هند-اقیانوس آرام ذکر نکرد اما اظهار داشت که ایالات متحده باید دید جدیدی در زمینه دفاع ایجاد کند که از فناوری‌های جدید ، از جمله محاسبات کوانتومی ، هوش مصنوعی بیشتر بهره ببرد ، که وی آن را به عنوان چارچوبی توصیف کرد که اجازه می‌دهد داده‌ها هنگام جمع آوری پردازش شوند و بلافاصله آنها را جذب و به اشتراک بگذارند.
آستین گفت که دفاع ایالات متحده همچنان بر حفظ قدرت بازدارندگی استوار است‌، که او آن را "تثبیت یک حقیقت اساسی در ذهن دشمنان بالقوه ما" توصیف کرد: هزینه‌ها و خطرات تجاوز قابل تصور نیست. برای حفظ این اثر بازدارندگی‌، ارتش ایالات متحده باید از قابلیت‌های موجود استفاده کند‌، قابلیت‌های جدیدی را توسعه دهد و همه آنها را به روش‌های جدید و شبکه ای استفاده کند - "دست در دست متحدان و شرکایش".
وی افزود ، این امر باید همسو با اهداف و تلاش های دیپلماتیک ایالات متحده انجام شود تا در وهله اول از بروز درگیری جلوگیری شود. وی گفت: "خاموش کردن یک ذغال کوچک همیشه راحت‌تر از خاموش کردن آتش است."
او همچنین خواستار بهره‌برداری از پیشرفت‌های فن‌آوری و ادغام بهتر عملیات‌های نظامی در سطح جهانی برای درک سریع‌تر، تصمیم‌گیری سریع‌تر و اقدام سریع‌تر شد.
اظهارات وی در حالی مطرح شدند که آمریکا یک خروج بی‌قید و شرط از افغانستان را براساس دستورات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با هدف پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ این کشور و تنظیم مجدد اولویت‌های پنتاگون آغاز می‌کند.
منتقدان می‌گویند، در شرایطی که گروه‌های شبه نظامی نظیر داعش در سراسر جهان در حال پخش شدن هستند، خروج از افغانستان به جنگ داخلی این کشور آسیایی پایان نخواهد داد، موجب پایان یافتن تهدید ترویسم نمی‌شود و ۲۰ سال تجربه حاصل از مبارزه با شورشیان را بی ربط می‌کند.
لوید آستین در این اظهارات اقدامات خاصی را تجویز یا درگیری ویژه‌ای را پیش‌بینی نکرد. وی در عوض اهداف گسترده و تا حدودی مبهمی را برای هدایت پنتاگون تحت دولت بایدن ترسیم کرد.
رئیس پنتاگون گفت: ما نمی‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم. در نتیجه به ترکیبی از تکنولوژی، مفاهیم عملیاتی و توانایی‌ها نیاز داریم که به روشی شبکه‌ای که بسیار معتبر، انعطاف‌پذیر و قوی باشد با یکدیگر ادغام شده باشند تا هر دشمنی را وادار به مکث و توقف کند.
وی افزود: جلوگیری از یک جنگ به معنای ایجاد برتری و مزایا برای ما و اوضاع دشوار برای آنهاست.
رئیس پنتاگون تصریح کرد: پاسخ‌های آمریکا می‌توانند غیرمستقیم باشند و به طور مثال می‌تواند از یک جنگ سایبری برای پاسخ دادن به یک رویداد امنیتی دریایی صدها مایل دورتر استفاده کند.
برچسب ها: آمریکا